NIŠ, Nekada moćna elektronska imperija u Nišu, poslije 62 godine postojanja je pred zatvaranjem! “Finale” višegodišnjeg izumiranja u tišini najavljeno je novim zakonom o stečaju. Rukovodstvo Holding korporacije “Elektronska industrija” AD dobilo je iz Beograda obavještenje da počne pripreme za stečaj 15 preduzeća čiji su računi blokirani duže od tri godine.
EI je posljednje decenije zvanično imao čak 102 firme, ali je u međuvremenu dosta preduzeća prodato iz stečaja. Do sada je u EI “pod led” otišlo 14 fabrika, a 17 preduzeća je privatizovano. Poslije najavljenog stečaja i drugih firmi, u kompleksu Elektronske industrije ostaće samo zgrada Holdinga.
– Pripremamo radikalne proteste, jer ne možeo da dozvolimo da se sprovede najavljeni stečaj – predočava Svetislav Ilić, potpredsjednik UGS “Nezavisnost”. – Agencija za privatizaciju je sredinom 2006. donijela odluku da dvadesetak preduzeća EI ulaze u proces restrukturiranja. To znači, po zakonu, da ona ne mogu da odu u stečaj.
Ilić navodi da su sindikati EI protiv stečaja, jer će radnici da izgube pravo na otpremnine i akcije, a da će imovina preduzeća biti prodata. On upozorava da zaposlenima u EI pet-šest godina nisu uplaćivani doprinosi, a da im se duguju i po 72 ionako bjedne plate!
– Mi smo radnici drugog reda – konstatuje Ilić. – Dok je država do sada kragujevačkoj “Zastavi” dala devet milijardi dinara za socijalni program, mi smo ostali kratkih rukava, jer od države nismo dobili nijednu donaciju.
Dosadašnja privatizacija Elektronske industrije nije opravdala očekivanja, jer od prodatih firmi solidno posluje samo trećina. Ostale su na ivici opstanka ili su propale, što je bio razlog da se odustane od dalje prodaje imovine holdinga. Većina privatizovanih firmi je promjenila djelatnost, i zapošljavaju veoma mali broj radnika, jer su kupljene uglavnom zbog magacinskog prostora.
Od 30 firmi koje su svojevremeno ušle u proces takozvanog džoint venčera, sada nijedna ne radi. Taj princip sređivanja stanja u EI minulih godina najavljivan je kao senzacija, a pokazao se kao najveći promašaj. Skoro svi objekti u inostranstvu su rasprodati. Samo je hotel na Starom Dojranu u Makedoniji prodat za 150.000 evra.
Mrtvo slovo na papiru ostao je i gromoglasno potpisan protokol o saradnji Vlade Srbije i grada Niša sa “Sažemom”, marta prošle godine, kojim se predviđa otvaranje pogona za proizvodnju strujomera francuske kompanije u EI. Do danas, niti je otvoren pogon, niti se tačno zna da li će i kada će da počne najavljena izrada električnih brojila “Sažema”.
Krastavci
Umjesto proizvodnje televizora, veš-mašina i klima-uređaja, u krugu niške Elektronske industrije godinama unazad prerađuju se, između ostalog, krastavci i pečurke.
Mogući oporavak
Rukovodstvo Holding korporacije “Elektronska industrija” AD je Agenciji za privatizaciju već podnijelo zahtjev da iz spiska firmi koje su predviđene za stečaj izuzme šest preduzeća koja mogu svojim kapitalom da postanu dio tehnološkog parka. Nadležnima su naveli primjere mogućih oporavaka firmi. Tako su predočili da firma “Hardver digital” želi da preuzme fabriku “Industrijska elektronika” EI, ali je ona na spisku za stečaj! Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pustite industriju bitno da se otvara supermarket FAMILIJA. Svi ćemo kupovati iz kredita.