LJUBLJANA, Slovenačka vlada tvrdi da cilj kritične penzione reforme o kojoj će parlament odlučivati sredinom ovog mjeseca nije smanjivanje penzija nego stabilizacija sistema, kako bi penzije u budućnosti mogle rasti.
“Naš cilj je da svaki penzioner dobiva najmanje 450 evra mjesečno, a sada mnogi dobivaju znatno manje”, rekao je za mariborski list “Večer” ministar za porodicu i socijalnu politiku Ivan Svetlik.
Prema službenim podacima prosječna mjesečna slovenačka penzija je 580 evra, a 35 odsto penzija je niže od 500 evra. Minimalna penzija za 15 godina radnog staža iznosi 192 evra, ali penzionerska udruženja nisu podržale reformu jer se boje da će prosječna vrijednost penzija i dalje padati, a isto tako i njihova vrijednost u odnosu na plate.
Prosječna penzija trenutno iznosi 61 odsto prosječne plate u državi, što je mnogo slabije nego u vrijeme 90-ih kad se “masovnim” penzionerima kupovao socijalni mir jer je u recesiji povezanoj s raspadom bivše SFRJ i smanjivanjem industrijske proizvodnje došlo do velikog gubitka radnih mjesta.
Svetlik koji je jedan od glavnih kreatora sadašnje penzione reforme tvrdi da će Pahorova vlada bude li potrebno standard penzionera u naredne dvije godine štititi i tzv. dodatkom na skupoću. Na potanje rješenje za sada ne pristaje predsjednik Stranke penzionera (DESUS) Karl Erjavec čiji su zastupnici najavili da će glasati protiv novog zakona o penzionom i invalidskom osiguranju koji je već prošao dva čitanja u parlamentu.
Eventualno odbijanje penzione reforme kao jednog od ključnih projekata sadašnje slovenačke vlade bilo bi neodgovorno – nakon toga bi trebalo razmisliti o alternativama, pa i o redefinisanju programa reformi ili o tehničkoj vladi, izjavio je Svetlik za mariborski list.
Zbog najavljene penzione reforme kojoj se prema anketama protivi 60 odsto Slovenaca ove je godine bilo 20 odsto zahtjeva za penzionisanjem više nego prošle godine jer se oni koji su pred ispunjavanjem uslova po starom zakonu boje da će u suprotnom morati raditi do 65. godine života, kako je predviđeno penzionom reformom.