BEOGRAD, Generalni direktor “Telekoma Srbija” Branko Radujko izjavio je danas da bi način privatizacije tog preduzeća trebalo izabrati zavisno od toga šta država time želi da postigne.
“Ako želi više novca za određeni paket akcija, analize pokazuju da je tenderska prodaja optimalnije rešenje, a ako je cilj razvoj tržišta kapitala i aktivnije uključivanje građana u ekonomski život, rešenje je inicijalna javna ponuda “, rekao je Radujko u intervjuu “Ekonomistu”.
On je dodao da će država morati da odluči šta će da radi. Privatizacioni savjetnik je izabran i pa će se vidjeti da li će on predložiti strategiju inicijalne javne ponude ili će preporučiti neki drugi model privatizacije.
Imajući u vidu trenutno stanje na tržištu, Radujko je istakao da ukoliko država i dalje želi da podstiče razvoj “Telekoma” u regionu, a time i svoj uticaj, logično bi bilo da zadrži većinski dio i u tom slučaju treba podići stepen korporativne kulture da bi preduzeće opstalo na konkurentnom tržištu.
“Druga opcija je da država, ukoliko odluči da ne bude dominantan vlasnik, izabere način na koji će prodati svoje akcije. Trebalo bi pažljivo razmotriti koliki paket akcija bi to bio”, naveo je Radujko.
On je naglasio da se zalaže za liberalizaciju tržišta fiksne telefonije jer, “Telekom” “nosi balast monopola u fiksnoj telefoniji, a nema nikakve koristi od toga”.
Prema njegovim riječima, konkurencija može samo da pospješi rad onog ko je do tada bio monopolista.
“Ne plašimo se konkurencije, naprotiv, radujemo joj se. Iskustvo koje imamo u mobilnoj telefoniji i na tržištima BiH i Crne Gore daje za pravo ovakvom našem stavu”, rekao je Radujko.
On je naveo i da su u narednoj godini neophodne investicije “Telekoma” od 260.000.000 evra da bi se približio cilju da u Srbiji nema više dvojnika ili domaćinstava bez fiksnih telefona.
“Imajući u vidu globalnu krizu i obavezu od 300.000.000 evra za otplatu zajma za “Telekom Srpske”, jasno je da akvizicija sledeće godine neće biti”, istakao je Radujko.