BANJALUKA, Centralna izborna komisija (CIK) BiH predložiće da prijevremeni izbori za predsjednika Republike Srpske (RS) budu održani 9. decembra, rekao je danas predsjednik CIK-a Stjepan Mikić.
“Ti izbori moraju biti održani u roku ne dužem od 90 dana, ali pošto se ulazi u kraj tekuće godine kada nastupaju praznici, CIK će predložiti da izbori budu održani do sredine decembra, a najvjerovatnije 9. decembra”, rekao je Mikić novinarima u Banjaluci nakon sastanka sa predstavnicima vlasti RS.
Mikić je rekao da će sjednica CIK-a biti održana 10. oktobra u Sarajevu kada će biti donesena odluka o raspisivanju prijevremenih izbora za predsjednika RS.
“Naša odluka će biti u skladu sa Izbornim zakonom BiH”, rekao je Mikić i dodao da se, prema Izbornom zakonu BiH, mora utvrditi prestanak mandata predsjednika RS koji je preminuo i da se moraju raspisati prijevremeni izbori.
On je dodao da je CIK dobio zahtjev od predsjednika Vlade RS Milorada Dodika o razrješenju predsjednika Republike, ali da CIK nema zakonsko uporište da utvrdi prestanak mandata potpredsjednicima RS.
Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić rekao je da je članovima CIK-a prenio stavove koji preovlađuju u Narodnoj skupštini i Vladi RS da CIK mora da konstatuje da je došlo do iznenadne smrti predsjednika RS i prestanka njegovog mandata.
Radojičić je rekao novinarima da je potrebno raspisati prijevremene izbore za predsjednika RS prema postojećem Izbornom zakonu BiH i u skladu sa Ustavom RS.
On je naveo da pravo kandidovanja za predsjednika RS imaju svi pripadnici iz reda konstitutivnih naroda i da je nemoguće organizovati izbore za predsjednika samo iz reda srpskog ili nekog drugog naroda, što bi, kako je rekao, značilo da se i potpredsjednicima RS završava mandat.
Radojičić je dodao da CIK BiH ima nadležnost za dodjelu i oduzimanje mandata potpredsjednicima RS, a da u Srpskoj preovladava mišljenje da potpredsjednicima Republike prestaje mandat, jer su birani sa jedinstvene liste.
On je rekao da Narodna skupština RS nema pravo da donosi odluke iz nadležnosti CIK-a, niti obratno, dodajući da ove dvije institucije imaju svoje ustavom propisane nadležnosti koje se ne preklapaju.
Navodeći da je na današnjem sastanku bilo različitih prijedloga zakona po hitnom postupku, te specijalnog zakona, Radojičić je istakao da RS u ovom momentu ima i tranzicioni problem dok na snagu ne stupi Privremena odluka o obavljanju neodložnih poslova iz nadležnosti predsjednika RS, koju je na posebnoj sjednici usvojio parlament Srpske.
Radojičić je istakao da u RS u ovom momentu nema lica koje može da proglasi bilo koji zakon, što je i bio motiv za donošenje Privremene odluke.
On je rekao da se određeni pravni akti i zakoni moraju dopuniti, jer sadašnja situacija nije bila predviđena zakonom i Ustavom, te da se s obzirom na rokove mora postupiti u skladu sa postojećim zakonom.
Radojičić je dodao da je Privremena odluka Narodne skupštine upućena Vijeću naroda RS, te da će u slučaju da neki od klubova pokrene pitanje vitalnog nacionalnog interesa uslijediti Ustavom predviđena procedura, a to je zasjedanje zajedničke komisije i eventualno Ustavnog suda.
“U slučaju da ne bude pokretanja vitalnog nacionalnog interesa odluka stupa na snagu, ali obaviješten sam da su nas iz kluba SDA u Vijeću naroda tužio CIK-u”, rekao je Radojičić.
Današnjoj sjednici u Banjaluci, osim Radojičića, prisustvovali su predstavnici Vlade RS i članovi CIK-a Branko Petrić i Suad Arnautović.