LONDON, Cijena zlata je u stalnom padu – cijena unce zlata (31,3 grama) pala je za osam odsto na 1.356 dolara.
Za samo tri dana vrijednost zlata na berzama umanjena je ukupno za 15 odsto. A samo prije pola godine zlato je prodavano za više od 1.800 dolara po unci.
To je najveći pad u zadnjih 30 godina. Samo u ponedjeljak izgubljena je vrijednost od 770 milijardi američkih dolara – upozoravaju ekonomisti.
I slabiji rast kineske ekonomije doveo je do pada cijena zlata.
Kineska privreda je u prvom kvartalu ove godine “porasla” za 7,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine, ali bio je prognoziran rast od osam odsto.
Kina je druga država na svijetu po kupovini zlata i nafte – pojašnjavaju ekonomski analitičari.
To konkretno znači: ako u toj zemlji ekonomski rast ne ispuni očekivanja, onda se to odražava na sve cijene na tržištima.
Jedan or razloga su i špekulacije oko zlatnih rezervi članica evrozone.
Tako je predsjednik Evropske centralne banke Mario Dragi najavio da bi Kipar mogao da proda dio svojih zlatnih rezervi da bi povećao svoj dio u finansiranju mjera pomoći.
Neki analitičari pretpostavljaju da investitori računaju sa skorim okončanjem labave finansijske politike u SAD, jer je američka privreda u posljednje vrijeme pokazala znake oporavka.
Time zlato kao zaštita od inflacije više ne bi bilo atraktivno. Rast zarade preduzeća znači i rast vrijednosti dionica. Ulagači bi onda radije zanemarili zlato i ponovo počeli pojačano ulagati u dionice.
Ekonomisti vjeruju da bi, optimistički gledano, pad cijene zlata mogao da znači oporavak svjetske ekonomije.
Vjeruje se da će centralne banke koje bi rado kupovale zlato, recimo kineska i ruska, sada iskoristiti priliku i ponovo početi kupovati po znatno nižim cijenama. Time bi smanjile zavisnost svojih platnih bilansi od američkog dolara.
Dok centralne banke većine zapadnih zemalja 70 do 80 svojih deviznih rezervi imaju u zlatu, u Kini je taj udio samo dva, a u Rusiji deset odsto.
Stručnjaci predviđaju da će cijena zlata krajem ove godine iznositi 1.700 do 1.800 dolara, odnosno da neće biti puno manja od dosadašnjeg rekordnog iznosa.