ZAGREB, Cijene robe široke potrošnje i usluga u Hrvatskoj prošle godine iznosile su 74 odsto evropskog prosjeka, dok su elektronski aparati nešto skuplji od evropskog prosjeka.
U potrošačku korpu uvršteni su ukupni troškovi domaćinstava na proizvode i usluge, uključujući i iznajmljivanje stambenog prostora, podaci su Eurostat-a.
Najskuplja država u Evropskoj uniji je Danska, gdje cijene robe široke potrošnje i usluga iznosi 142 odsto od evropskog prosjeka, potom dolazi Švedska sa 128 odsto, Finska 125 odsto, Luksemburg 122 odsto.
U Irskoj, Belgiji i Francuskoj nivo cijena je između 10 i 20 odsto iznad evropskog prosjeka, a u Holandiji, Austriji, Njemačkoj i Italiji cijene su više do 10 odsto od evropskog prosjeka.
Najniže cijene su u Bugarskoj, 51 odsto evropskog prosjeka, sljede Poljska i Rumunija, 60 odsto, Mađarska, 64 odsto i Litvanija 66 odsto. Veoma blizu evropskog prosjeka je Španija s 97 odsto evropskog prosjeka te Grčka sa 95 odsto.
Cijene na Kipru, u Portugalu i Sloveniji kreću se između 10 i 20 odsto ispod evropskog proseka, a 20 do 30 odsto ispod prosjeka imaju Estonija, Malta, Češka, Letonija i Slovačka.
Cijene hrane i bezalkoholnih pića u Hrvatskoj bile su na nivou od 92 odsto evropskog prosjeka. Najskuplja hrana je u Danskoj, 136 odsto evropskog prosjeka, a najjeftinija u Bugarskoj, 67 odsto.
Cijene alkoholnih pića i duvana u Hrvatskoj su na 80 odsto evropskog prosjeka. Ta kategorija proizvoda najskuplja je u Švedskoj, 133 odsto, a najjeftinija u Mađarskoj, 63 odsto.
Kod cijena odjeće i obuće najmanje su razlike među zemljama za koje su objavljeni podaci. U Hrvatskoj je odjeća i obuća na 96 odsto evropskog prosjeka. Najjeftinija je Bugarska sa 75 odsto evropskog prosjeka, a najskuplja Švedska sa 133 odsto.
I kod cijena elektronske robe razlike nisu tako izrazite kao kod ostalih kategorija. U Hrvatskoj su cijene elektronskih proizvoda, televizora, audio-sistema, kamera, fotografskih aparata, računara itd za pet odsto veće od evropskog prosjeka. Najskuplja elektronika je na Malti 125%, a najjeftinija u Poljskoj 89%.
Cijene prevoznih sredstava, automobila, motocikla i bicikla u Hrvatskoj su na 94 odsto evropskog prosjeka. Ti proizvodi najskuplji su u Portugalu, 122 odsto, a najjeftiniji u Bugarskoj, 83 odsto.
Cijene u restoranima, hotelima, kafanama i hostelima u Hrvatskoj su na 90 odsto evropskog prosjeka. Najjeftinija je Bugarska sa 45 odsto evropskog prosjeka, a najskuplja Danska 154 odsto. Među zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima najniže su cijene u Makedoniji, 45 odsto, Albaniji, 51 odsto, Bosni i Hercegovini i Srbiji, 57 odsto, Crnoj Gori, 59 odsto. Poslovni dnevnik