PODGORICA, Crna Gora je po skupoći u samom vrhu u regionu, a od nje niže cijene ima i nekoliko članica EU – pokazalo je istraživanje Eurostata.
Upoređene su cijene u 2006. godini u četiri zapadnobalkanske zemlje i nekoliko članica EU.
Prema podacima Eurostata, Hrvatska je najskuplja zemlja u regionu, a za drugo mjesto se bore Crna Gora i Albanija, dok je najjeftinija Makedonija.
Crna Gora je skuplja od novih članica EU – Bugarske, Rumunije i Mađarske.
Mađarska i Rumunija imale su veće prosječne plate nego Crna Gora. U 2006. prosječna zarada u Mađarskoj je iznosila 436 evra, u Rumuniji 320, dok je u Crnoj Gori iznosila svega 282 evra, prenose podgoričke “Vijesti”.
Zabrinjavajuća je činjenica da su cijene garderobe i obuće u Crnoj Gori iznad evropskog prosjeka – čak 105 odsto. To znači da su farmerke, majice, jakne, patike i cipele skuplje nego u Austriji, Grčkoj, Italiji i Sloveniji, gdje su cijene ovih stvari već iznad prosjeka EU.
Ako se uzme u obzir da je prosječna mjesečna plata u Austriji pretprošle godine bila 1.800 evra, a u Italiji 1.500, nesporno je da je garderoba u crnogorskim radnjama preskupa.
Zato građani Crne Gore svaki boravak u inostranstvu iskoriste da kupe garderobu i za oko 100 evra napune korpe.
Kvalitetna majica ili pantalone u Crnoj Gori ne mogu se kupiti ispod 30 evra, u nekim evropskim metropolama koštaju desetak evra.
Cijene hrane u Crnoj Gori su u 2006. bile na nivou 74 odsto prosjeka Evropske unije, ali i više nego u Bugarskoj, Mađarskoj i Rumuniji. Kao parametar za mjerenje uzeti su proizvodi koje potrošači svakodnevno konzumiraju.
Hrana je u Crnoj Gori skuplja nekoliko procenata nego u ostatku regiona. Bezalkoholna pića u najmanjoj balkanskoj državi takođe su skuplja nego u Bugarskoj i Mađarskoj, dok je alkohol u Crnoj Gori skuplji nego u Bugarskoj, a na istom nivou kao u Mađarskoj.
I bijela tehnika, namještaj i održavanje domaćinstva su u Crnoj Gori skuplji nego u Bugarskoj, Rumuniji i Mađarskoj.
Upoređujući troškove stanovanja, uključujući vodu, struju, plin i druga goriva, Crna Gora je, poslije Albanije, najskuplja u regionu sa cijenama na nivou 45 odsto evropskog prosjeka.
Od analiziranih zemalja EU, najskuplja je Italija sa 104 odsto, a najjeftinije su Mađarska sa 40 i Bugarska 28 odsto evropskog prosjeka.