ŽENEVA, Na tržištima sirovina je, poslije pada cijena, ponovo došlo do komešanja zbog najavljenog meteorološkog fenoma El Ninjo ove godine, nakon lažne uzbune 2014, piše francuski dnevnik Figaro.
Topla ekvatorijalna struja sa Pacifika, koja se pojavila početkom proljeća, trebalo bi da dostigne svoj maksimalni intenzitet između oktobra ove i januara naredne godine koji će se zadržati tokom većeg dijela prvog tromjesečja 2016, predviđa Svjetska meteorološka organizacija.
Ono što još više zabranjiva je procjena da će El Ninjo 2015. biti jedan od četiri najintenzivnija još od 1950. Tokom 1998. je zabilježen jedan od najjačih El Ninja kada je izumrlo oko 16 odsto koralnih grebena na planeti.
Ovaj klimatski fenomen se ispoljava kao neuobičajeni rast temperature vode na površini u centralnoističnoj pacifičkoj tropskoj oblasti. Ove godine, rast temperature vode će vjerovatno premašiti normalu od dva stepena Celzijusa, smatraju stručnjaci, a ta neregularnost će dovesti do obilnih padavina u zapadnom dijelu Latinske Amerike, kao i do suša u Okeaniji i jugoistočnoj Aziji.
El Ninjo takođe može da uzrokuje obilne padavine ili poplave na rogu Afrike, ali i još veće suše u južnom dijelu kontinenta.
“Indija, Indonezija, Malezija, El Ninjo utiče prije svega na jugoistočnu Aziju, gdje donosi više suše i visoke temperature, i ne tako jake monsne”, navodi se u izvještaju međunarodne meterološke službe.
Već pogođena manje obilnim padavinama nego što je uobičajeno, Indija, drugi najveći proizvođač šećera suočiće se, najvjerovatnije, sa manjim prinosom nego što je predviđeno za 2015/16 sezonu, i za 2016/17, piše Figaro.
Manjak kiše pogodiće i Tajland, jednog od najvećih proizvođača i izvoznika pirinča. Njegova proizvodnja će, vjerovatno, biti najslabija još od sezone 2004/05 a izvoz će pasti 15 odsto ove godine, prema procjeni amerčkog ministarstva za poljoprivredu.
“Problematično je to što pirinač predstavlja osnovnu životnu namirnicu za 50 odsto svjetskog stanovništva”, kaže Benžamin Luve, ekspert iz francuske Angencije za upravljanje sirovinama.
Proizvodnja palminog ulja u Maleziji takođe će podbaciti, pa će cijene, ne samo ove vrste ulja, već i ostalih porasti po sistemu spojenih sudova.
Biće pogođena i proizvodnja kakaa u zapadnoj Africi (gdje je skoncentrisano više od 60 odsto svjetske proizvodnje), kao i prozvodnja kafe u Brazilu.
“Međutim, uticaj bi trebalo da bude ograničenijeg intenziteta u ovim regionima”, smatra Luve.
Suša će uticati i na proizvodnju žita u Australiji, ali će El Ninjo istovremeno imati uslovno rečeno povoljan uticaj na metorološke i tržišne prilike u sjevernoj Americi, dodaje Figaro.
Ovaj klimatski fenomen neće osjetiti samo poljoprivrednici. Njegov indirektan uticaj ostaviće traga na proizvodnju rude, prije svega bakra i srebra.
Sušniji period u jugoistočnoj Aziji dovešće do pada proizvodnje struje što će dalje usporiti aktivnost u rudnicima. Nizak riječni vodostaj poremetiće i prevoz ruda.
Nasuprot tome, u Latinskoj Americi, u kojoj prijete poplave na zapadnoj obali, može doći do zaustavljanja rudne proizvodnje u Peruu i Čileu.
Sve to moglo bi da dovede do skoka cijena sirovina, koje inače klizaju od 2011. a naročito posljednjih mjeseci usljed usporavanja kineskog privrednog rasta i viška ponude na svjetskom tržištu.
Analitičari, međutim, poručuju da nema potrebe za panikom na tržištima.
“U prvo vrijeme može doći do rasta cijena od pet do 15 odsto, ali neće doći do opšteg i brutalnog rasta cijena, osim ako ne bude još nekih vanrednih pojava”, smatraju stručnjaci.
“Situacija je, zapravo, povoljnija nego 2008-11, imajući u vidu značajne zalihe sirovina. Tržista će pažljivo i obazrivo pratiti razvoj situacije u pogledu El Ninja, ali će sačekati detaljnije procjene njegovog uticaja prije nego što reaguju”, zaključio je Luve. Tanjug