BEOGRAD, Narodna banka Srbije (NBS) očekuje rast međugodišnje inflacije u trećem tromjesečju ove godine i njeno kretanje iznad granice dozvoljenog odstupanja od cilja, navedeno je u najnovijem “Izvještaju o inflaciji”.
Narodna banka Srbije (NBS) svake godine utvrđuje ciljanu inflaciju, prema kojoj upravlja svojom monetarnom politikom.
Za ovu godinu taj cilj je 4,5 odsto plus minus 1,5 odsto.
NBS u izvještaju navodi da se očekuje da će rast cijena u trećem tromjesečju biti niži nego u drugom tromjesečju, a na to će najviše uticati pad cijena sezonskog voća i povrća. Pad cijena voća i povrća će biti manji od sezonski uobičajenog zbog visokih temperatura i suše. Kako se ističe, u trećem tromjesečju se očekuje veći doprinos, rasta cijena prerađene hrane, u ukupnoj inflaciji nego u drugom tromjesečju.
Te cijene bi mogle da ubrzaju rast po osnovu povećanih troškovnih pritisaka, prije svega, zbog porasta cijena primarnih poljoprivrednih proizvoda.
Najveći doprinos rastu inflacije u trećem kvartalu poticaće od rasta cijena industrijskih proizvoda bez hrane, prvenstveno po osnovu rasta uvoznih cijena.
NBS očekuje da će cijena usluga imati rast i doprinos ukupnoj inflaciji približno kao i u drugom tromjesečju.
U okviru grupe energije NBS očekuje neznatno veći rast cijena u poređenju sa drugim tromjesečjem imajući u vidu prognoze stabilnog kretanja cijene nafte.
U trećem tromjesečju se očekuje nešto veći rast regulisanih cijena. U julu su porasle cijene cigareta zbog povećanja akciza, rasta cijena uvoznih komponenti i troškova sirovina.
Očekuje se i porast cijene lijekova i stambeno-komunalnih usluga. Rast inflacije, isključujući cijene energije, hrane, alkohola i cigareta trebalo bi da u trećem kvartalu bude na približnom nivou kao u drugom kvartalu, prije svega usljed prenošenja na cijene efekata depresijacije dinara iz prethodnog perioda.
Rizici ostvarenja kratkoročne projekcije odnose se na neizvjesnost oko efekata nepovoljnih vremenskih prilika na cijene poljoprivrednih proizvoda, karaktera fiskalne politike i kretanja u međunarodnom okruženju. Tanjug