BEOGRAD, Naftna industrija Srbije je u utorak povećala cijene u velikoprodaji, dizela D2 i evrodizela za 1,5 dinara, a bezolovnog benzina i evropremijuma BMB 95 za dva dinara po litru, pa će to povećanje vrlo brzo uticati i na cjenovnike ostalih, prije svega, manjih trgovaca gorivom.
NIS je već u utorak korigovao i cjenovnike u maloprodajnoj mreži, pa je na pumpama ove kompanije dizel D2 prodavan po prosječnoj cijeni od 142,89 dinara za litar, evrodizel po 148,85, bezolovni benzin po 152,13 a evropremijum BMB 95 po 156,52 dinara za litar.
– Gorivo je poskupjelo ili će poskupjeti i na svim privatnim benzinskim pumpama, jer je viša cijena u velikoprodaji – kaže predsjednik Udruženja privatnih benzinskih stanica Srbije Miroslav Velicki.
Ovog puta, razlog za poskupljenje je odluka Vlade da, zbog smanjenja pritiska na svjetsku cijenu sirove nafte, vrati iznose akciza na gorivo, a koje je privremeno umanjila 30. aprila ove godine. Akciza je ponovo veća za 1,5 dinara po litru. Na skoro svim benzinskim pumpama su zbog toga već osvanuli novi cjenovnici, pa je litar evropremijuma BMB 95 na nekim pumpama dostigao i 166,90 dinara za litar.
Državi sada od svakog prodatog litra benzina pripada po 49,60 dinara umjesto dosadašnjih 48,10, a od litra dizela 37,07, umjesto 35,57 dinara.
Planirano je da se u budžet ove godine po osnovu svih akciza slije 750 milijardi, od čega su akcize na gorivo 93,1 milijardu dinara.
Mijenja se politika
Promjena akcizne politike je, do kraja ove godine, apsolutno izvjesna – rečeno je u utorak „Novostima“ u nadležnom ministarstvu finansija.
Za sada je izvjesno da će se najznačajnije promjene desiti u politici određivanja akciza za cigarete i alkoholna pića.
– Planiramo i promjenu akcizne politike vezane za promet naftnih derivata, mada će konačni iznosi akciza vezanih za ovu oblast biti poznati tek nakon razgovora sa proizvođačima i uvoznicima, pregovora sa MMF i analiza domaćih stručnjaka – rečeno je u ministarstvu finansija.
Opasno povećanje
Vraćanje akciza na prvobitni nivo, prema tvrdnjama iz Udruženja naftnih kompanija Srbije, bilo je očekivano, ali bi svako dalje povećanje iznosa akciza moglo da bude štetno.
– Akcize na gorivo su sada iznad prosječne vrijednosti ovog nameta u susjednim državama i svako njihovo novo povećanje bi, pored udara na standard građana, smanjilo i regionalnu konkurentnost naših benzinskih stanica.
Treba podsjetiti da cijene goriva rastu i u regionu, pa su, recimo, od utorka u Sloveniji cijene goriva povećane za oko pola evra. Novosti