NJUJORK, Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošle sedmice pale, nakon tri sedmice rasta, što je posljedica rasta proizvodnje i zaliha “crnog zlata” u SAD-u te strahovanja ulagača od usporavanja rasta globalne ekonomije, a time i potražnje za energentima.
Na londonskom je tržištu cijena barela prošle sedmice pala 1,7 odsto, na 61,65 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,2 odsto, na 53,70 dolara.
Nakon što su u 2018. potonule više od 20 odsto, u prve tri sedmice ove godine cijene su nafte nadoknadile veći dio tog gubitka. No, prošle su sedmice pale.
Podršku cijenama od početka godine pruža dogovor Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezinih partnera na čelu s Rusijom o smanjenju proizvodnje za 1,2 miliona barela dnevno, javlja SEEbiz.
Cijene nafte podržava i mogućnost pada izvoza iz Venecuele, nakon što je SAD nagovijestio da bi mogao uvesti sankcije na venezuelanski izvoz nafte zbog tamošnjih političkih previranja.
Venecuela se našla u fokusu nakon što se čelnik opozicije Huan Guaido proglasio privremenim predsjednikom, a Vašington ga priznao. Venecuelanski predsjednik Nikolas Maduro reagovao je raskidom diplomatskih odnosa s Vašingtonom.
U RBC Europe procjenjuju da bi se u slučaju američkih sankcija Venecueli ponuda nafte iz tog značajnog svjetskog proizvođača mogla znatno smanjiti.
“Venecuelanska proizvodnja smanjiće se u ovoj godini za dodatnih 300.000 do 500.000 barela dnevno, a kaznene mjere SAD-a mogle bi tom smanjenju dodati još nekoliko stotina hiljada barela” smatraju u RBC Europe.
Uprkos tome, ponuda na svjetskim tržištima i dalje bi bila dovoljna, zahvaljujući rastu američke proizvodnje.
Nedavno je objavljeno da je proizvodnja sirove nafte u SAD-u dosegnula rekordnih 11,9 miliona barela dnevno, što je dosad najviši nivo proizvodnje jedne zemlje u svijetu. Srna