BRISEL – Cijene proizvođača industrijskih proizvoda na tržištu Evropske unije pale su u aprilu ove godine za 2,9 odsto u odnosu na mart, pokazuju podaci Zavoda za statistiku EU (Eurostat).
Smanjenje je usljedilo nakon pada cijena industrijskih proizvoda u više navrata od jeseni 2022. godine. Ukupno, cijene su od septembra prošle godine niže za 9,4 procenata. Ova pojeftinjenja samo su djelimično kompenzovala ogroman rast koji se dogodio od početka 2021. do septembra 2022. godine.
Ove oscilacije cijena industrijskih proizvoda uglavnom su rezultat značajnih fluktuacija cijena energije, naglasili su iz Eurostata. Naime, od januara 2021. do septembra 2022. godine, kada je rast cijena dostigao svoj vrhunac, proizvođačke cijene su u EU porasle za 59,1 odsto, ili u prosjeku oko dva odsto mjesečno.
U istom periodu su cijene energije za proizvođače mjesečno rasle u prosjeku pet procenata, što je donijelo ukupan rast od 163 odsto. Od septembra 2022. godine cijene energije su pale za 26,7 procenata, odnosno oko četiri odsto mjesečno.
Posebno su varirale cijene za vađenje sirove nafte i prirodnog gasa, u prosjeku oko devet odsto mjesečno od januara 2021. godine do septembra 2022. godine, dok su u padu od devet procenata bile od septembra prošle do aprila ove godine.
Takođe su se značajno meijnjale cijene proizvodnje električne energije, gasa, pare i klimatizacije, koje su rasle u prosjeku oko šest odsto mjesečno od januara 2021. godine do septembra 2022. dok su u padu od pet procenata mjesečno bile od septembra 2022. do aprila 2023. godine.
U Srbiji je u februaru ove godine zabeležen rast fizičkog obima industrijske proizvodnje od 1,9 odsto u odnosu na februar 2022. godine, navodi se u posljednjem objavljenom mjesečnom biltenu Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
U sektoru rudarstva ostvaren je pad od jednog procenta. Prerađivačka industrija imala je smanjenje od 3,7 odsto, a sektor snabdijevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacijom ostvario je rast od 29,6 procenata.
Indeksi cijena proizvođača industrijskih proizvoda ukupno su u maju porasli za tri odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok su u odnosu na april ostali gotovo nepromijenjeni (uvećanje od 0,1 procenat). Biznis.rs