BIJELJINA, Preko Pavlovića mosta na rijeci Drini kod Bijeljine broj prelazaka iz Srbije u Republiku Srpsku se u dane vikenda povećava i do 1.000 lica, rekao je inspektor Granične policije Žarko Milinković.
Na ovom graničnom prelazu vikendom pređe i do 2.500 lica i više od 900 vozila, od čega su polovina ljudi koji svakodnevno prelaze, a drugu polovinu čine turisti, među kojima su najbrojniji takozvani šoping turisti.
Najčešće odredište građana Srbije koji u Bijeljinu dolaze zbog povoljnije kupovine je hipermarket “Fis”, čiji je vlasnik privatna kompanija iz Viteza. Kupuju se stvari za opremanje domaćinstva, od namještaja i bijele tehnike, garderobe i obuće, do igračaka, kažu trgovci.
Izuzev akcizne robe, kupci iz Srbije imaju pravo na povrat poreza na dodatnu vrijednost /PDV/ koji se u Republici Srpskoj obračunava po jedinstvenoj stopi od 17 odsto.
“Tokom 2012. godine strani državljani su u BiH podnijeli 164.619 zahtjeva za povrat 7,5 miliona KM po osnovu PDV-a”, rekao je portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević.
Prema njegovim riječima, u BiH su prošle godine najviše kupovali građani susjednih zemalja – Srbije, Hrvatske i Crne Gore.
Granični prelazi na kojima se najviše iznosila roba kupljena u BiH su Orašje, Gorica, Gradiška, Šamac, Rača, Pavlovića most, Brčko i Uvac.
Uslov za povrat PDV-a je kupovina veća od 100 KM i da se obrazac za povrat poreza podnese u roku od tri mjeseca od dana kupovine u BiH.
Pravo na povrat PDV-a ne odnosi se na alkoholna pića, prerađevine od duvana i na gorivo.
Cijena goriva u Srpskoj najniža je u regionu, što je značajan povod za brojne šoping-ture iz Srbije u Bijeljinu, koja je od Bogatića udaljena 24 kilometra, od Šapca 45, Sremske Mitrovice 66, a od Beograda 141 kilometar.
Predsjednik Skupštine Udruženja vlasnika benzinskih pumpi u Republici Srpskoj Ljubo Stević rekao je da je cijena benzina u Srpskoj u odnosu na cijenu u Srbiji niža za 50 do 55 feninga, a cijena dizela za 25 do 30 feninga.
U odnosu na Hrvatsku, cijena benzina je u Srpskoj niža za 40 do 45 feninga, a dizela 20 do 25 feninga.
Cijena benzina u Srpskoj niža je i u odnosu na Sloveniju za 70 do 75 feninga, dizela za 40 do 45 feninga, dok je u odnosu na Crnu Goru benzin u Srpskoj jeftiniji za 40 do 45 feninga, a dizel za 20 do 25 feninga.
Stević kaže da je i cijena gasa u Srpskoj najpovoljnija u regionu i niža za 40 feninga u odnosu na cijenu u Srbiji i Sloveniji, te za 30 feninga u odnosu na cijenu gasa u Crnoj Gori i Hrvatskoj. Srna