BEOGRAD, Cijene hrane u Srbiji trebalo bi da se stabilizuju i počnu da padaju u drugoj polovini proljeća, početkom maja, zbog povećane ponude na tržištu, ocijenio je danas Vojislav Stanković, iz Centra Privredne komore Srbije (PKS) za naučno istraživački rad.
“Na potezu su i kreatori ekonomske politike koji, posebno u domenu poljoprivrede i unutrašnje trgovine, svojim mjerama treba da smanje pritiske na rast cijena”, kazao je on.
Stanković je istakao da treba razmisliti o potpunom ukidanju poreza na dodatu vrijednost na osnovne prehrambene proizvode, za hljeb i mlijeko kao i obuzdavanju maloprodajne marže radi zaštite životnog standarda stanovništva.
“Mislim da kod hljeba i mlijeka treba zadržati maržu na jedan do dva odsto”, kazao je on i dodao da su kod prehrambenih proizvoda marže izuzetno velike i da se kreću od 22 do čak 70 procenata što je slučaj kod pojedinih prerađevina mesa.
Istakavši da sezonski uticaji nepovoljno utiču na kretanje cijena hrane, Stanković je ipak izrazio očekivanje da će proizvodnja voća i povrća na njivama, ne u staklenicima, stvoriti veću ponudu i malo ublažiti visoki rast cijena.
“Već se i sada osjeća da su cijene malo popustile kod povrća na zelenim pijacama”, kazao je on.
Stanković smatra da je pad cijena hrane u svijetu kratkoročnog efekta koji je uslijedio zbog “nešto manje tražnje, koja je uzrokovana kataklizmom u Japanu i političkim nestabilnostima u zemljama Bliskog istoka”.
On je istakao da će problem sa poljoprivredom i rastom cijena hrane, na svjetskom tržištu, biti mnogo duži, negdje do 2050. godine, a glavni uzrok tome je smanjenje investicija u sektor poljoprivrede.
Stanković je naveo da zemlje u razvoju izdvajaju svega pet odsto vrijednosti nacionalnog budžeta za za poljoprivredu.
Više cijene hrane povezane su i sa povećanjem potrošnje u zemljama sa velikim brojem stanovnika, novoindustrijalizovanim zemljama kao i sa problemom klimatskih promjena.
Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO) objavila je danas da su cijene hrane u svijetu u martu 2011. prvi put pale poslije osam mjeseci rasta.
Kako je FAO saopštio, indeks cijena hrane je iznosio 230 poena u martu, što je 2,9 odsto manje od februara, ali i za 37 odsto više nego u martu prošle godine. Tanjug