NJUJORK, LONDON, Vrtoglav rast cijena osnovnih životnih namirnica, a posebno pšenice, izaziva zabrinutost u gotovo svim dijelovima svijeta, a zvaničnici strahuju da bi nestašica ove žitarice mogla da izazove novu krizu.
Agencija Ujedinjenih nacija (UN) za hranu za kraj septembra sazvala je vanredni sastanak posvećen skoku cijene pšenice za gotovo 50 odsto u posljednja dva mjeseca, javlja Bi-Bi-Si.
U UN navode da je cijena mesa u posljednje vrijeme dostigla najviši nivo u posljednjih 20 godina.
– Na svjetskim tržištima cijena pšenice upadljivo raste. Ova žitarica od početka godine poskupjela je za skoro 70 odsto. Postavlja se pitanje da li je na pomolu ponavljanje krize sa hranom od prije dvije godine, koja je potresla mnoge zemlje širom svijeta – navodi Bi-Bi-Si.
Vodeći ekonomista Agencije za hranu UN Abdolreza Abasain kaže da u svijetu vlada zabrinutost zbog sve nestabilnijeg tržišta hrane u svijetu.
– Kada je priča o nestašici pšenice počela u julu, svi su bili iznenađeni. Sve se dešava brzo i nepredvidivo i to je samo po sebi dovoljan razlog za brigu. Ipak, uvjereni smo da nismo u tako ozbiljnoj situaciji kao 2007. godine, kada su cijene hrane rasle bez granica. Poskupljenja su tada pogodila čitav niz namirnica. Nadamo se da sada situaciju možemo da stavimo pod kontrolu što je brže moguće – rekao je Abasain, prenose agencije.
Problemi na tržištu hrane pogoršani su najprije dugom sušom, a potom i požarima u Rusiji, koja je četvrti najveći izvoznik pšenice u svijetu.
Rusija je zbog manjih prinosa pšenice najavila da će produžiti zabranu izvoza ove žitarice do kraja sljedeće godine.
Kejt Bejli sa Univerziteta “Kardif biznis skul”, koji se bavi istraživanjem tržišta hrane, kaže da će svijet u budućnosti viđati mnogo više nestabilnosti na tržištu hrane.
– To ne bi trebalo da nas iznenađuje. U poljoprivredu se slabo ulaže, a s druge strane, tražnja za hranom raste. Dok se to ne promijeni, očekuje nas dugi period nestabilnosti – smatra Bejli i dodaje da bi, radi prevencija od mogućih nestašica hrane, vlade zemalja u razvoju trebalo da povećaju prinose i produktivnost i da se na neki način zaštite od godina sa slabom žetvom.
Nemiri
Bi-Bi-Si podsjeća da su, kada se cijena hrane prije dvije godine otela kontroli, neredi izbili u mnogim zemljama, od Meksika do Bangladeša.
Prošle sedmice veliki nemiri zbog poskupljenja hrane, a posebno hljeba, izbili su u Mozambiku, na jugoistoku Afrike, i pri tome je najmanje deset ljudi poginulo, a stotine su povrijeđene.