BANJALUKA, Cijene goriva na benzinskim pumpama u Republici Srpskoj od utorka su niže za deset feninga po litru, rekao je “Glasu Srpske” predsjednik Udruženja uvoznika i distributera nafte i naftnih derivata RS Vukašin Vojinović.
On je istakao da su poslije pada cijena goriva u nabavci stvoreni svi preduslovi da gorivo pojeftini i u maloprodaji.
– Nove cijene i benzina i dizela trebalo bi da se kreću oko 2,20 maraka po litri. Cijene goriva do sada su se od pumpe do pumpe kretale između 2,28 i 2,33 maraka – naglasio je Vojinović.
Na banjalučkom “Krajinapetrolu” su rekli da je sniženje cijena kod njih u planu, ali da ono neće biti odmah.
– Još imamo zaliha koje smo kupili po starim cijenama, a nakon što dobijemo cjenovnike od proizvođača vidjećemo za koliko će sniženje biti – kazali su na ovoj pumpi.
Na benzinskoj pumpi Despotović u Bijeljini kažu da će se u zavisnosti od nabavnih kretati i cijene u maloprodaji.
– Očekujemo cjenovnike od dobavljača i u zavisnosti od toga i mi ćemo formirati cijene. Trenutno “evrdizel 4” kod nas košta 2,28 maraka, dok “evrodizel 5” košta 2,30 maraka, benzin eurosuper 95 košta 2,26, a benzin eurosuper 98 košta 2,29 maraka – kazali su na ovoj pumpi.
Sirova nafta je u utorak tokom elektronskog poslovanja na berzi u Njujorku pojeftinila na oko 87 dolara za barel, zahvaljujući optimizmu investitora da rast globalne privrede u drugoj polovini godine možda neće usporiti toliko koliko se očekivalo, prenijele su agencije.
Cijena američke “lake” nafte za terminsku isporuku u septembru je na Njujorškoj robnoj berzi pala za 40 centi na 87,48 dolara za barel, poslije poskupljenja u ponedjeljak za 2,50 dolara, dok je istovremeno evropska “brent” nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu pojeftinila za 42 centa na 109,42 dolara za barel.
Visoke cijene
Analitičari kažu da visoke cijene nafte nisu potrebne ni kompanijama – proizvođačima, ni potrošačima. Takve tačke gledišta pridržavaju se vodeći ruski eksperti u naftnoj i gasnoj sferi.
Niske cijene “crnog zlata” ne stimulišu naftne kompanije koje jednostavno smanjuju bušenje i ne investiraju ni u eksploataciju, ni u preradu. Ako je cijena previsoka, počinju da se nerviraju potrošači, a za ekonomiju u cjelini to znači stagnaciju. Glas Srpske
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A na kojoj pumpi u Banja Luci je pojeftinilo gorivo gospodine mitroviću?
Pardon,vojinoviću.
vozač!
najvjerovatnije niste dobro razumjeli, jer je dotični gospodin sigurno mislio na utorak 23.08. ove ili iduće godine dok oni ”srede” papire i obogate se sa tih dodatnih 10 feninga za ovih osam dana ili godinu i osam dana.jadna je ova država???
Koji lažov.
pa ako je 87 dolara barel, cijena bi svakako morala biti ispod dvije marke, , ali…
Još se sjećam jednog od obećanja predsjednika naše lijepe Republike koji prije par mjeseci obeća borbu sa naftnim lobijem, doće ruski ambasador 2 puta u Banja Luku i ućuta se mili naš i dragi Mile. Toliko o tržišnim cijenama i očiglednom naftnom lobiju u RS!
primjetili ste da se samo u Banja Luci u zadnju godinu dvije otvorilo najmanje 5 potpuno novih benzinskih pumpi. Izgleda da je zarada ogromna toliko da im se isplati napraviti jos novih pored stotina postojecih.
Da, čak i u Prijedoru u kojem, gotovo da nema tako visokih investicija (kažem gotovo, jer je Robot otvorio tržni centar i to je to) unazad 4-5 godina, a sad se pravi benzinska pumpa i to gotovo preko puta Nestro Petrolove. Ma, ako izuzmemo posao sa aparatima (kafa, gricckalice, autopraonice, sokovi, igre na sreću…)gdje niste u fiskalnom sistemu RS, te možete prikazivati kako hoćete promet, dobit, zaradu,… ovo je jedini posao u koji vrijedi uložiti zahvaljujući monopolu i ne postojanju kontrole od strane javnih institucija RS i BIH, sve druge djelatnosti koje imaju pravo monopola su u javnoj svojini(Mtel, Elektrodistribucija, Pošte RS, ŽRS, Komunalna, vodovodna i druga preduzeća), te Mikerevićevo Udruženje računovođa
“Oni” grade u Prijedoru benzinsku pumpu a nemaju nikakvih obilježja odnosno oznake firme koja gradi i do kada. Očigledno da se radi na divlje, sa neprijavljenim radnicima a i da bi izvođač ostao anoniman.
Kod nas je vise- manje sve “anonimno” 🙁