BEOGRAD, Slobodan uvoz goriva u Srbiju, od 1. januara sljedeće godine, najvjerovatnije neće donijeti niže cjenovnike na pumpama. U NIS kažu da se teško može očekivati nagli pad cijena sa početkom uvoza, kao što to nije bio slučaj ni sa evrodizelom. Sa druge strane, država će Uredbom o cijenama i dalje određivati najveći iznos kako bi spriječila nagle skokove.
Zamjenik generalnog direktora NIS za razvoj biznisa i spoljne komunikacije Jurij Masijanski rekao je da se ne može očekivati veće pojeftinjenje goriva.
– Uvoz evrodizela liberalizovan je odavno, ali to nije donijelo niže cijene – kaže Masijanski. – Od početka sljedeće godine promjene su moguće samo u veleprodaji, ali ni one neće biti globalnog karaktera. Sa početkom uvoza i otvaranjem tržišta, ne očekujemo pad u prodaji. NIS će poštovati nova pravila koja država bude postavila, pa tako i obračun po meditaranskoj kotaciji umjesto po rafinerijskoj cijeni.
Liberalizacija uvoza trebalo bi da poveća kvalitet goriva na tržištu u Srbiji. Prema kupoprodajnom ugovoru, NIS ima pravo da do kraja 2012. godine proizvodi i prodaje gorivo koje ne ispunjava evropske standarde. Ovaj rok je ostavljen kako bi rafinerija mogla da bude modernizovana.
Prema mišljenju prof. dr Slobodana Sokolovića, tržište naftnih derivata u Srbiji od početka sljedeće godine neće biti potpuno liberalizovano, jer će država zadržati uredbu o cijenama.
– Najviša cijena i dalje će biti propisana za benzin i dizel, jer država time želi da spriječi moguće divljanje cijena na pumpama – kaže on.
– To bi moglo da se dogodi kada bi se cijene formirale slobodno.
Zarada
NIS je u prvih devet mjeseci ostvario 2,7 milijardi dinara čiste zarade, što je 140 odsto više nego u istom periodu lani. Novosti