TOKIO, Na azijskim berzama cijene akcija jutros su porasle, drugi dan zaredom, dok se kurs evra stabilizovao iznad nivoa od 1,33 dolara, zahvaljujući vijestima da evropski lideri razmatraju nove, radikalne prijedloge za suzbijanje dužničke krize.
Na Tokijskoj berzi Nikej indeks u 7,30 sati bio je u plusu više od dva odsto, dok su cijene akcija u Singapuru, Šangaju, Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji skočile između 0,4 i 2,1 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7.30 sati na dobitku 1,6 odsto, nakon što je juče skočio više od dva odsto.
Strahovanja od širenja dužničke krize u evrozoni oslabjela su nakon niza vijesti da evropski lideri razmatraju nove, radikalne prijedloge koji bi učvrstili kontrolu nad budžetima članica tog bloka. O tim prijedlozima trebalo bi da se raspravlja iduće sedmice na samitu Evropske unije.
Njemačka i Francuska predložiće čvršću kontrolu budžeta članica evrozone i striktnije poštivanje budžetskih pravila EU. U medijima se spekuliše i da Njemačka planira da izda zajedničke obveznice s ostalim zemljama s vrhunskim rejtingom kako bi pomogle prezaduženim članicama evrozone.
U fokusu ulagača danas će biti i aukcija osam milijardi evra vrijednih italijanskih obveznica. Prošle sedmice kamate na italijanske dugove dostigle su rekordne nivoe, zbog čega su oštro pale cijene akcija. Stoga bi kretanje kamata na današnjoj aukciji takođe moglo znatno uticati na tržište akcija.
Nada da će evropski lideri konačno usaglasiti konkretne mjere za suzbijanje dužničke krize već je juče podstakla skok kursa evra za više od jedan odsto. A nakon što je juče dostigao vrh od 1,3398 dolara, jutros se kurs evra stabilizovao na oko 1,3360 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra skočila je s jučerašnjih 103,20 na 104,20 jena.Kurs dolara prema japanskoj valuti porastao je sa 77,60 na 77,90 jena.
Nakon jučerašnjeg rasta za 1,4 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku oslabila za 50-ak centi, na 97,70 dolara po barelu.