NJUJORK, U ponedjeljak su na Wall Streetu cijene većine akcija oslabile, prekinuvši 6-dnevni pozitivni niz pod pritiskom razočaravajućeg podatka o rastu japanske privrede, koji je podsjetio investitore na tvrdokorne probleme u globalnoj privredi.
Dow Jones indeks oslabio je juče 0,29 odsto, na 13.169 bodova, dok je tehnološki Nasdaq ojačao 0,05 odsto, na 3.022 bodova. Istovremeno, S&P 500 indeks oslabio je 0,13 odsto, na 1.404 boda. U proteklih šest dana taj je indeks porastao tri odsto, ostvarivši maksimalni vremenski period rasta od decembra 2010. godine.
Japanska privreda ojačala je u drugom tromjesečju svega 1,4 odsto na godišnjem nivou, znatno usporivši aktivnosti u poređenju s prvim tromjesečjem, kada je rast iznosio 5,5 odsto. Usporavanje je uglavnom posljedica dužničke krize u evrozoni, koja je negativno uticala na japanski izvoz. Cijene akcija rasle su proteklih dana u očekivanju da će centralne banke uskoro donijeti nove mjere za podupiranje ekonomskog oporavka. Međutim, većina poteza vjerovatno se neće zbiti prije septembra, kada zasjedaju Fed i Evropska centralna banka, a do tada na tržištu će prevladavati neizvjesnost.
„Uz izostanak važnijih makroekonomskih objava ove nedjelje, na tržištu se pomalo tope dobitci. Bez obzira je li snaga tržišta stvorena umjetno ili ne, veliki je rizik da ono sada polako počne slabiti“, upozorava Randy Frederick, direktor u investicionom društvu Active Trading&Derivates pri Charles Schwabu.
Međutim, kako dodaje, s obzirom na spremnost Feda, ECB-a i kineske centralne banke da podrže privredni oporavak, rizik od pada tržišta takođe je u ovome trenutku znatno smanjen. Obim trgovanja na američkim tržištima i dalje je slab. Svega je 4,4 milijardi akcija promijenio je vlasnika, što je znatno ispod prošlogodišnjih prosječnih dnevnih 7,84 milijardi. I na evropskim berzama juče su indeksi blago oslabili, pod pritiskom loših vijesti iz japanske privrede. Indeks Londonske berze Ftse kliznuo je tako 0,26 odsto, na 5.831 bod, frankfurtski DAX 0,5 odsto na 6.909 bodova, a pariški CAC 0,27 odsto, na 3.426 boda. Hina