NJUJORK, Na svjetskim su berzama prošle sedmice cijene akcija porasle, zahvaljujući solidnim makroekonomskim pokazateljima i porukama centralnih banaka da će nastaviti voditi podsticajnu monetarnu politiku.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice ojačao 0,6 odsto, na 16.412 bodova, a S&P 500 indeks 0,4 odsto, na 1.865 bodova. Nasdaq indeks pao je, 0,7 odsto, na 4.127 bodova.
Na samom početku prošle sedmice ulagače je ohrabrila predsjednik Feda Janet Yellen kazavši da će predanost centralne banke podsticanju rasta privrede biti potrebna još neko vrijeme. Time je otklonila strahovanja ulagača da će ključne kamate u SAD-u biti povećane prije nego što se očekivalo.
Nedavno je, Yellen kazala da bi kamate mogle biti povećane šest mjeseci nakon što Fed ujesen sasvim ukine programe kupovine obveznica, što bi značilo u proljeće naredne godine, dok su se ulagači nadali da će cijena novca porasti tek u drugoj polovici te godine.
„Yellen je svojim izjavama smanjila konfuziju i pružila više jasnoće. Kada na tržištu nema bojazni od zaoštravanja monetarne politike, lakše se diše“, kaže Joseph Tanious, strateg u fondu J.P. Morgan Asset Management.
Predsjednik Evropske centralne banke Mario Draghi poručio je, da je ECB spreman uvesti i nekonvencionalne monetarne mjere ako inflacija nastavi slabiti. U martu je, inflacija u evrozoni pala na samo 0,5 odsto, najniži nivo od 2009. godine, što je izazvalo strahovanja od deflacije, koja bi mogla naštetiti oporavku privrede.
Kineske vlasti takođe su najavile uvođenje novih mjera kako bi potaknule rast posustale privrede.
Od makroekonomskih podataka najviše je pažnje privukao izvještaj o zaposlenosti u SAD-u. U martu je broj zaposlenih porastao za 192.000, malo manje od očekivanja, dok je stopa nezaposlenosti ostala nepromijenjena na 6,7 odsto.
Stabilan rast zaposlenosti drugi mjesec zaredom pokazuje da se, nakon smanjenja aktivnosti tokom oštre zime, rast privrede postepeno ubrzava.
„U ekonomskim se podacima vidi dašak proljeća, što znači da drugo tromjesečje započinje s naznakama razumnog rasta privrede, a to bi trebalo podržati tržište“, kaže Jim McDonald, strateg u fondu Northern Trust Global Investments.
Zahvaljujući nadi da se monetarna politika još dulje vrijeme neće mijenjati, tokom sedmice je S&P 500 indeks dosegnuo 1.897 bodova, novu najviši nivo u istoriji .
Međutim, ulagače zabrinjava oštar pad cijena akcija biotehnoloških i tehnoloških kompanija, kao što su Gilead Sciences, Biogen i Netflix, koje su lani bile najveće dobitnice.
„Posljednjih sedmica visoko rizične akcije s visokim prinosima pod snažnim su pritiskom. To ne znači nužno korekciju tržišta na niže, ali kratkoročno zabrinjava“, kaže Joe Bell, analitičar u kompaniji Schaeffer's Investment Research.
Prije dvije sedcmice cijena akcija Gilead Sciencesa oštro je pala, nakon što je regulator tržišta zatražio od te kompanije da objasni kako je odredila cijenu od 84.000 dolara za njezin lijek Sovaldi protiv hepatitisa C. To je izazvalo oštar pad cijena akcija drugih biotehnoloških, pa i tehnoloških kompanija s manjom kapitalizacijom.
Početkom prošle sedmice činilo se da je pritisak na biotehnološki sektor popustio, no u četvrtak su cijene tih akcija ponovno oštro pale. Od kraja februara, kada je dostigao rekordni nivo, Nasdaq indeks biotehnološkog sektora potonuo je 18 odsto.
Na evropskim su berzama cijene akcije prošle sedmice porasle. Londonski FTSE ojačao je 1,2 odsto, na 6.695 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,1 odsto, na 9.695 bodova, a pariški CAC 1,6 odsto, na 4.484 boda.
Na Tokijskoj je berzi, pak, Nikkei indeks prošle sedmice skočio 2,5 odsto, na 15.063 boda. Hina