PODGORICA, Najavljeno poskupljenje struje sa sobom nosi negativne posljedice po cjelokupnu crnogorsku privredu: mljekari, pekari, mesna industrija, najavili su skok cijena, jedni od Nove godine, drugi na proljeće.
Mljekari su potvrdili da slijedi povećanje cijena, a uskoro će, kako kažu, biti poznato i u kojem procentu. Pekari tvrde da cijene hljeba neće biti mijenjane do kraja ove godine, ali ako poskupe svi proizvodni inputi, neminovno je da i vekna “skoči”.
Proizvođači mlijeka se pravdaju činjenicom da cijena ovog proizvoda nije mijenjana godinama, te da ih je najavljeno poskupljenje struje natjeralo da koriguju cjenovnike.
– Cijena mlijeka će uskoro biti formirana. Pokušavamo da sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede dogovorimo procenat koji nama odgovara, a da ne bude veliki udar na standard građana. Takođe, problem je i mlijeko koje se uvozi iz Srbije, jer postoji opasnost da građani počnu da kupuju uvozne proizvode, što ne bi bilo dobro za nas – kažu u Udruženju mljekara.
Ohrabrujućih vijesti nema ni iz mesne industrije, gdje se povećanje cijena prerađevina očekuje već u februaru.
– Poskupljenje struje uticaće prije svega na cijene prehrambenih, a zatim i svih drugih artikala široke potrošnje, ukoliko ne bude intervencije Vlade kroz smanjenje nekog od njenih izvornih prihoda – kazao je Predrag Boljević, predstavnik Centra za zaštitu potrošača CEZAP.
Boljević, koji je savjetnik za telekomunikacije i energetiku u CEZAP, kazao je da još nije registrovao slučaj da je promjena cijene energenata na crnogorskom tržištu ostala bez posljedica na stabilnost cijena.
– Kakav i koliki će biti stvarni udar, to će nas najbolje informisati trgovci, kada na kasi, za standardnu mjesečnu korpu, budemo morali da izdvojimo od deset do 15 odsto više nego prethodnog mjeseca – rekao je Boljević.
I u Montenegro biznis alijansi kažu da će se najavljeno poskupljenje struje negativno odraziti na cjelokupnu privredu. Oni navode da imaju razumijevanja da je struja roba kao i svaka druga i da Elektroprivreda mora da vodi računa o sopstvenom poslovanju, ali da poskupljenje dolazi u nezgodnom trenutku za privredu, koja je već opterećena drugim problemima.
Unija poslodavaca Crne Gore, imajući u vidu trenutnu situaciju, koju karakterišu otežani uslovi poslovanja, smatra da će se novo povećanje cijena električne energije, veoma loše odraziti na njihov položaj, dalji rad i uspješnost, te budući opstanak pojedinih poslodavaca na tržištu.
Tarife od 1. januara
Regulatorna agencija je u prošli petak, poslije analize zahtjeva EPCG za povećanje dozvoljenog prihoda za ovu godinu, odlučila da poveća cijenu struje za domaćinstva sa dvotarifnim mjerenjem za 6,8 odsto, a sa jednotarifnim za 6,57 odsto. Struja je za KAP poskupjela 3,72 odsto, Željezaru 15,26 odsto, Željeznicu 14,26 odsto i Termoelektranu Pljevlja 16,63 odsto. Nove cijene i tarife važiće od 1. januara do 30. juna naredne godine. Novosti