NJUJORK/LONDON, Sirovom naftom se danas na berzi u Njujorku trgovalo po cijeni iznad 43 dolara za barel usljed rasta indeksa na azijskim berzama.
Istovremeno, investitori čekaju da krajem dana bude objavljen izveštaj o zalihama u SAD, koji će pokazati stanje tražnje najvažnije energetske sirovine u vrijeme sveopšte recesije.
Cijena američke “lake” nafte za terminsku isporuku u aprilu je na Njujorškoj robnoj berzi porasla za 1,44 dolara, na 43,09 dolara za barel, dok je istovremeno evropska “brent” nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu poskupila za 76 centi, na 44,45 dolara za barel, prenose svjetske agencije.
Indeksi na azijskim berzama su danas “živnuli” pošto je nada da će Kina proširiti mjere za oživljavanje svoje privrede zasjenila sve brojnije znakove lošeg stanja privreda SAD i drugih razvijenih zemalja.
Trgovci iščekuju da krajem dana bude objavljen nedjeljni izvještaj statističke službe američkog ministarstva energetike o zalihama u SAD u sedmici zaključno sa 27. februarom. Analitičari očekuju da će izvještaj pokazati rast zaliha nafte od 2,2 miliona barela i pad zaliha benzina od 600 hiljada barela.
Zalihe sirove nafte u SAD porasle su za 700 hiljada barela u nedjelji zaključno sa 20. februarom. Tada su analitičari prognozirali rast od 2,25 miliona barela, pa je neočekivano malo povećanje rezultovalo poskupljenjem nafte iznad 45 dolara za barel.
Nedjelju prije toga je saopšteno da su zalihe “tečnog zlata” pale, poslije rasta u prethodnih šest sedmica za ukupno 30 miliona barela, što navodi na zaključak da se tražnja nafte nakon višemjesečnog pada možda stabilizuje.
Poskupljenje nafte na berzi u Njujorku je usljedilo uprkos novim lošim vijestima iz američke privrede.
Nacionalno udruženje agencija za nekretnine objavilo je da je prodaja kuća u januaru pala 7,7 odsto, na novi minimum, dok je automobilski gigant “Ford” saopštio da je u februaru prodaja na tržištu SAD smanjena za čak 48 odsto, što je znak da će tražnja sirove nafte u toj, najvećoj svetskoj privredi, možda nastaviti da slabi.
Investitori, takođe, tragaju za znacima da bi Organizacija zemalja izvoznica nafte mogla, na sastanku zakazanom za 15. mart, da najavi novo smanjenje proizvodnje. Taj kartel je u cilju podsticanja rasta cijene nafte od septembra u nekoliko navrata donosio odluke o smanjenju kvote za ukupno 4,2 miliona barela na dan