BEOGRAD, Luksuzan dvosoban stan, za koji je u 2008. godini prije krize trebalo odvojiti 100.000 evra, danas može da se kupi i za 70.000.
Cijene su srozane za trećinu, a poznavaoci očekuju da kvadrat stambenog prostora još pojeftiniti.
Prije početka krize, stan u Novom Beogradu nije mogao da se nađe ispod 2.000 evra po kvadratu, a danas je cijena tog istog kvadrata oko 1.500. Nedeljko Malinović, vlasnik agencije Legat, očekuje da cijene još skliznu.
“Dok se vlada ne sastavi i ne dođu investitori, cijene stanova će padati. Sve su agencije u velikom problemu, jer se jedino prodaju subvencionisani stanovi. S druge strane, mnogi su kupovali stanove na kredit, pa poslije nisu imali novca da plaćuju rate. Ako se desi da banke počnu masovnije da aktiviraju hipoteke, to će sigurno uticati da cijene idu nadole”, priča Malinović.
Na taj problem je ukazao i Goran Rodić iz Privredne komore Srbije. Oko 934.000 stambenih jedinica u Srbiji je pod hipotekom. Pitanje je šta će se desiti ako banke počnu da prodaju stanove građana koji ne plaćaju rate. Cijena kvadrata na tržištu bi u tom slučaju drastično pala.
Tržište je, s druge strane, najživlje tamo gdje je kvadrat najskuplji – u Beogradu, Novom Sadu i u Kragujevcu. Kada se krene malo van Beograda, na obodima i periferiji cijene stanova se zbog slabe tražnje kreću od 950 do 1.070 evra.
Po manjim gradovima Srbije, cijene kvadrata se kreću od 750 do 800 evra.
U Novom Sadu kvadrat drži cijenu od 800 do 1.250 evra, a slično je i u Subotici. U Pirotu, iako je cijena stana „samo” 460 evra po kvadratu, kupaca nema.
Rodić ističe da su u odnosu na prošlu godinu cijene stanova u ekstra zonama pale za oko 40 odsto, i dodaje da je u Srbiji trenutno u prometu ukupno između 3.500 i 4.000 stanova. Blic