TREBINJE, Industrijska pekara “Inpek” Trebinje, u kojoj je u julu pokrenut stečajni postupak, ponuđena je na prodaju, a njena cijena iznosi 1,24 miliona maraka.
Jadranka Mijanović, stečajni upravnik “Inpeka”, kaže da su uslovi za prodaju stečeni okončanjem prijava potraživanja, a, s obzirom na to da je na ranijem stečajnom ročištu u Okružnom privrednom sudu u Trebinju podnesen iznos obaveza u visini od 1,24 miliona maraka, odlučeno je da i cijena firme bude tolika.
“Pekara će ići u prodaju, o čemu uskoro ide oglašavanje za kupovinu u javnim glasilima, samo pod uslovima da budući kupac nastavi da radi, da obavlja proizvodnju, kako radnici ne bi ostali bez posla, što je odlučio Odbor povjerilaca”, kaže Mijanovićeva.
To je i dalje dosta manja cifra u odnosu na procijenjenu vrijednost od 1,8 miliona maraka, što, ukoliko ne dođe do reorganizacije, znači ipak sigurnost za radnike da će imati od čega da se namire.
Jadranka Mijanović se, međutim, nada da će preduzeće očuvati proizvodnju, koja se održavala sve vrijeme otkako je pokrenut stečaj, i da će pekara biti prodata, što bi predstavljalo i prvu reorganizaciju preduzeća u istočnoj Hercegovini, za čije uspješno sprovođenje postoje uslovi, pa bi se izbjegla likvidacija.
Već sada je poznato da ima zainteresovanih kupaca za “Inpek”, čija su pisma namjere ranije bila predočena Odboru povjerilaca na posebnom ispitnom ročištu u Okružnom privrednom sudu, ali će o svemu više biti poznato nakon okončanja roka za prikupljanje ponuda.
Za ovakav stečaj pekare postoje višestruki interesi, jer, pored očuvanja radnih mjesta, interes od nastavka rada Industrijske pekare ima i samo tržište istočne Hercegovine, jer su hljeb i pekarski proizvodi ove pekare najkvalitetniji, ali i najjeftiniji.
Tridesetak radnika “Inpeka”, krajem maja prošle godine, obustavljalo je rad kako bi ukazalo na teško stanje u koje su zapali početkom 2011. godine, a kako se nije moglo iznaći drugo rješenje, za dva mjeseca je pokrenut stečajni postupak.
Industrijska pekara “Inpek” Trebinje je uoči rata isporučivala između 30.000 i 40.000 vekni hljeba na tržište, a osim toga proizvodili su i prodavali barem duplo više komada svježeg sitnog peciva. Nezavisne novine