BANJALUKA, Iako su pekari iz RS sa predstavnicima Ministarstva trgovine i turizma nedavno dogovorili da cijena hljeba od 600 grama od brašna tip 500 bude snižena, u većini opština to nije učinjeno, pa hljeb negdje i dalje košta čak i 1,30 maraka.
Na sastanku predstavnika resornog ministarstva i pekara iz RS, koji je održan polovinom februara ove godine, dogovoreno je da se snizi cijena hljeba i da iznosi između 0,80 i jedne marke umjesto dosadašnjih 0,90 i 1,30 maraka.
Saša Trivić, predsjednik Udruženja pekara Banjaluka, kazao je da se cijena hljeba u Banjaluci kreće između 0,90 i 1,10 maraka i da je to odgovarajuća cijena.
“Još bi samo trebalo da počnemo hljeb dijeliti besplatno, jedino to možemo. Cijene brašna i energenata od kojih se pravi hljeb ne dozvoljavaju da hljeb još pojeftini. Kada pojeftine ti energenti i mi ćemo sniziti cijenu hljeba”, naveo je Trivić za Nezavisne novine.
Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS, kazao je da u RS trenutno brašno košta oko 0,52 marake po kilogramu i da se ne zna da li će doći do pada cijene.
“Cijena brašna ne zavisi od nas. Problem je što je pšenica skupa i košta 125 evra po toni, a to diktira i cijenu brašna”, istakao je Kos.
On je naveo da se pšenica najviše uvozi iz Mađarske jer je najboljeg kvaliteta i nešto iz Srbije dok domaće pšenice i nema.
“Domaća proizvodnja ne može podmiriti ni 10 odsto potreba za pšenicom, tako da smo primorani da najveći dio uvozimo a što opet diktira cijenu”, kazao je Kos.
Dragovan Petrović, predsjednik Pokreta potrošača RS, kazao je da je cijena hljeba u Banjaluci snižena prije određenog vremena i da se kreće između 0,90 1,10 maraka, što je uticalo na sniženje mjesečnog kućnog budžeta za 4,5 maraka.
Igor Goljanin, izvršni direkor Udruženja potrošača “Stela” iz Istočnog Sarajeva, kazao je da u ovoj opštini u nekoliko prodavnica hljeb još košta 1,10 maraka, dok u većini košta jednu marku.
Murisa Marić, izvršni direktor Udruženja potrošača “Don’ iz Prijedora, kazala je da hljeb u prodavnicama u ovoj opštini košta i do 1,30 maraka i da cijena nije snižena.
“Mene čudi da se vlasti nisu pobrinule da to inspekcije počnu kontrolisati, pa da se vidi da li je zaista snižena cijena hljeba”, navela je Marićeva.