BANJALUKA, Cijena električne energije u Republici Srpskoj /RS/ trenutno pokriva troškove njene proizvodnje, prenosa i distribucije, ali ne obezbjeđuje potrebna ulaganja u investicione zahvate, održavanje i proširenja kapaciteta, rekao je savjetnik ministra privrede, energetike i razvoja RS Milorad Živanović.
Živanović je na seminaru “Razmjena sektoralnih informacija”, koji se održava u Banjaluci, objasnio da je trenutno obustavljen proces povećanja cijena električne energije, jer treba obezbijediti mehanizme koji bi pratili određene nestabilnosti, te zbrinuti socijalno ugrožene potrošače.
“U elektroenergetskom sektoru postoji višak radnika, ali u ovakvom socijalnom ambijentu niko ne razmišlja o otpuštanju”, naglasio je Živanović.
Predsjednik Sindikata udruženik radnika energetike RS Dušan Vrhovac pojasnio je da je elektroenergetski sektor RS u većinskom vlasništvu države, što će se mijenjati dolaskom stranih investicija.
“Istovremeno, ulaskom stranih investicija povećavaće se kapital Elektroprivrede, pa ti odnosi i neće praktično narušiti većinsko državno vlasništvo za koje se zalažemo”, dodao je Vrhovac.
On je ocijenio da u deregulaciju cijena električne energije treba ići oprezno, jer, kako je rekao, građani moraju da shvate da deregulacija u konačnom cilju podrazumijeva borbu na svjetskom tržištu za koju Srpska nije spremna – nema ni platežnu moć, ni privredu koja to može da podrži.
“Svjetski centri nam sugerišu da je potrebno uraditi socijalne programe i obezbijediti fondove za zaštitu potrošača koji neće moći da plaćaju struju”, istakao je Vrhovac.
On je dodao da je dvodnevni seminar “Razmjena sektoralnih informacija” organizovan radi razmjene iskustava i ideja sa kolegama iz Makedonije, Srbije, Hrvatske i Federacije BiH.