BEOGRAD, Slučaj Agrobanke predstavlja kuriozitet finansijskog i bankarskog sistema Republike Srbije, jer predstavlja slučaj u kojem su država, kao većinski akcionar banke, i Narodna banka Srbije stvorile sve uslove za stečaj banke koja je pozitivno poslovala i de facto kaznile strane akcionare zbog svoga vlastitog nerada i nepoštivanja zakona te im time na revolucionaran način eksproprirala imovinu vrijednu preko 70 miliona evra.
Početkom ove godine, zamjenik čelnika delegacije Evropske unije u Srbiji, Adriano Martins, istakao je kako u Srbiji postoji velik broj zabrinjavajućih ekonomskih signala, jer upravo u to vrijeme Vlada RS i NBS počele su sa nizom nelegalnih i nelogičnih postupaka u slučaju Agrobanke. Ono što je očigledno je, da će postupci NBS u slučaju Agrobanke izazvati dugoročnu štetu po finansijski sistem Srbije i zbog toga su svi uvjerenja da će nova vlada ne samo preduzeti konkretne poteze da nadoknadi oduzetu imovinu stranim akcionarima, već i da spriječi sve slične buduće slučajeve.
Očigledno je da se dosadašnje rukovodstvo NBS sa izazovima u finansijskom sistemu, a posebno bankarskom, loše suočava i to u vrijeme kada investicije u zemlji dolaze isključivo od izvora iz inostranstva i kada strani investitori vrlo pažljivo biraju ambijent za svoja ulaganja. Naime, povredom Sporazuma o stranim ulaganja od strane NBS i Vlade RS, a i na kojih osnovu su se strani investitori odlučili za ulazak na finansijsko tržište Srbije i prema kojim je obezbjeđen pravni okvir za poslovanje, u finansijskim krugovima Evrope i svijeta imidž Srbije je znatno narušen i stvoreno je nepovjerenje investitora.
Strani akcionari, koji preduzimaju sva pravna sredstva kako bi zaštitili svoja ulaganja i intenzivno sarađuju sa brojnim međunarodnim i evropskim institucijama na slučaju Agrobanke, saglasni su sa ocjenama tih institucija da treba insistirati na što bržem rješevanju slučaja i da očekuju da novi sastav Vlade Srbije radi na žurnom uspostavljanju funkcionalne pravne države.
Zbog cijelog postupka i aktivnosti od strane državnih institucija, koje su imale za isključivi cilj stečaj Agrobanke, od novih članova vlade očekuje se da objektivno razmotre cijeli slučaj i uskoro donesu odluke koje će biti u skladu kako sa aktuelnim zakonima Srbije, tako i u skladu s njenim putem prema integraciji u Evropsku uniju, navodi se u saopštenju Dialog Company-a.