BOGOTA, Bolivijski predsjednik Evo Morales nacionalizovao je glavnu elektroenergetsku kompaniju u Boliviji, u vlasništvu španske energetske korporacije Red Electrica.
To se dogodilo samo dvije nedjelje nakon što je Argentina preuzela svog najvećeg proizvođača nafte u vlasništvu španskog Repsol-a.
Morales je izjavio da nacionalizacija španske Red Electrica Corp (Ree), daje naciji kontrolu nad električnom mrežom, kao i da energija mora biti pod kontrolom Vlade, odobravajući potez argentinske predsjednice Kristine Fernandez Kirhner da nacionalizuje naftnog giganta YPF iz matičnog španskog Repsol-a (REP).
“Ova kompanija je bila naša i prije i mi smo nacionalizovali ono što je bilo naše”, rekao je Morales u Vladinom saopštenju.
Morales je naredio vojsci da uđe i zauzme sve prostore TDE-a, koji je kao filijala REE-a posjedovao i upravljao sa 85 odsto bolivijske električne mreže. Preuzimanje je, kaže Morales, učinjeno u čast bolivijskog naroda koji se bori za zadržavanje svojih prirodnih bogatstava.
Baš kao i u slučaju Argentina – Repsol, i ovdje se kao glavni razlog nacionalizacije navodi nedovoljno ulaganje Španaca u infrastrukturu.
Morales je na proslavi Praznika rada kazao kako je od privatizacije bolivijske električne mreže 1997. godine u nju investirano samo 81 milion dolara.
Morales, 52-godišnji saveznik venecuelanskog predsjednika Uga Čaveza, nije prvi put objavio nacionalizaciju u čast 1. maja – Međunarodnog praznika rada. Naime, 1. maja 2010, on je nacionalizovao četiri energetske kompanije, uključujući i Rurelec Plc iz Velike Britanije i francusku kompaniju GDF Suez SA.
Podsjetimo, nakon revolucionarnog zakona koji prirodi doslovno daje jednaka prava kao i ljudima, Bolivija je prva zemlja koja je zatvorila sve McDonalds fast food restorane u zemlji.
Čavez, koji je pružio Moralesu i političku i finansijsku podršku, počeo je svoju nacionalizaciju još 2007. godine, kada je preuzeo kontrolu nad u zemlji najvećom telekomunikacionom kompanijom i elektroenergetskom kompanijom i prisilio strane naftne kompanije na sporazum sa manjim akcionarima kao dio zajedničkih poduhvata. Od tada, Čavez je proširio kontrolu nad onim što on naziva “strateškim sektorima” – čeličanama, cementom, prehrambenim i rudarskim kompanijama, bankama i poljoprivrednim zemljištem, prenose agencije.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svaka cast Juznoj Americi, treba isterati Spance, te gadove, lopove, koji su napravili genocid dolaskom Kolumba na njihovu zemlju. Verovatno su oteli telekomunikacije, rude zlato, i dobro je sto im se stalo na put. U 16 veku 17 veku su godisnje iznosili po 5000 tona zlata za Spaniju, sada neka propadnu, neka dizu kredite, neka se Spanija zaduzuje. Morales, Caves, Kristina svaka vam cast, samo napred.
Tim putem ce krenuti i druge srednjeamericke drzave., kolonijaliste proterati, i da plate oteto.S