BANJALUKA, Kako bi kupili lubenicu zaposleni u brojnim oblastima u BiH moraju da potroše onoliko novca koliko je vrijedna njihova dnevnica.
U našoj zemlji se, stoga, vodi “mrtva trka” između pada iznosa primanja i poskupljenja sezonskog voća i povrća.
Dok zavise od tog “takmičenja” brojnim potrošačima preostaje samo da stežu kaiše i kupuju isključivo najjeftinije proizvode, da utole glad.
Provjerili smo juče cjenovnike u trgovinama u Banjaluci pa smo se uvjerili da lubenica košta i do 1,95 KM po kilogramu, što znači da je za deset kilograma ovog povrća potrebno izdvojiti 19,50 maraka.
S druge strane, tekstilci zarađuju mjesečno oko 460 maraka, što znači da im je u onim mjesecima, koji “broje” 23 radna dana, dnevnica “teška” tek 20 maraka.
Tek nešto veći bostan od onog novca, za koji na radnim mjestima provode minimalno osam sati dnevno, mogu da kupe zaposleni u građevinarstvu, trgovini, ugostiteljstvu…
Ukoliko želite da se osvježite, lubenicu je bolje kupovati kod uličnih prodavaca, ili na pijacama, jer su cijene nešto povoljnije, a možete i poslušati savjet poljoprivrednika, koji kažu da sačekate “pravu sezonu”.
“Lubenice su sada skupe jer se prodaju uvozne, a vrijeme je bilo hladno. Obilježile su ga kiše i mrazevi pa su propale čak i u plastenicima. Treba čekati dolazak domaćih lubenica, ali ćemo se načekati, jer one sporo zriju pa će ih biti tek u julu i to u drugoj polovini tog mjeseca”, naglašava Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS.
Zbog skupih prehrambenih proizvoda negoduju u Instituciji ombudsmena za zaštitu potrošača u BiH. Kažu da previsoke cijene sezonskog voća i povrća na bh. tržištu loše utiču na budžet potrošača i ugrožavaju i njihov onako loš životni standard.
“I pored činjenice da se radi o ranom voću i povrću, kada je ponuda ograničena, visoka cijena lubenice nema nikakvog opravdanja u strukturi cijene koštanja. Iako trgovci razlog i objašnjenje za cijenu nalaze u lošim vremenskim prilikama, ona je isključivo posljedica povlaštenog položaja na tržištu, usljed ograničene ponude”, navodi Ljubica Čolović, pomoćnik ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH.
U Savezu sindikata RS, s druge strane, podsjećaju da je mjesečno za potrošačku korpu, i to sindikalnu, potrebno potrošiti gotovo 1.800 maraka. Teško je pronaći domaćinstva u BiH koja imaju toliki prihod. Nezavisne novine