MADRID – Španija je upravo povećala zahtjeve kada je riječ o prihodima, ali njena viza za digitalne nomade i dalje nije među najskupljima u Evropi. Stranci u Španiji koji već imaju vizu za digitalne nomade ili planiraju da je zatraže ove godine suočiće se s višim prihodovnim zahtjevima u 2025. godini.
Uprkos povećanju zahtjeva minimlanih prihoda, španska “viza” za digitalne nomade i dalje nije među najskupljima u Evropi, a Crna Gora je, i dalje, među najpovoljnijima kada je riječ o ovoj vrsti “vize” za digitalne nomade.
Koliko je iznosilo “špansko poskupljenje”
Mjesečni prag zarade vezan je za minimalnu platu u Španiji – a vlada je postigla dogovor s glavnim sindikatima u zemlji da je poveća za 4,4 odsto ove godine. Ovo povećanje iznosi dodatnih 50 eura mjesečno, što dovodi minimalnu platu na 1.184 eura mjesečno kroz 14 isplata (16.576 eura bruto godišnje).
Da bi se razumjelo kako se ovo odražava na finansijske zahtjeve za vizu za digitalne nomade, potrebno je računati 12 isplata od 1.381,33 eura mjesečno.
Podnosioci zahtjeva za vizu za digitalne nomade moraju dokazati da njihova mjesečna zarada iznosi najmanje 200% minimalne plate. To znači da sada morate zarađivati najmanje 2.762 eura mjesečno da biste ispunili uslove za vizu u 2025. godini – što je povećanje od preko 100 eura mjesečno u odnosu na prošlu godinu.
Islandska viza za digitalne nomade “najskuplja” u Evropi
Islandska dugoročna viza za rad na daljinu namijenjena je visokoprimanjima i zahtijeva minimalni mjesečni prihod od 7.075 eura – što je najviše u Evropi.
Radnici mogu podnijeti zahtjev kao zaposleni u stranoj kompaniji ili kao freelanceri. Viza traje šest mjeseci, a podnosioci zahtjeva se u tom periodu smatraju poreskim rezidentima.
Estonija je na drugom mjestu po skupoći
Podnosioci zahtjeva za estonsku vizu za digitalne nomade moraju imati bruto mjesečni prihod od najmanje 4.500 eura. Ova viza omogućava radnicima koji rade na daljinu za strane kompanije – ili freelancerima s klijentima uglavnom u inostranstvu – da borave u Estoniji do godinu dana.
Ako ostanete u zemlji duže od šest mjeseci, postajete poreski rezident i podležete lokalnim porezima.
Rumunija zahtijeva prihod od 3.950 eura mjesečno
Rumunska viza za digitalne nomade, namijenjena građanima izvan EU, postavlja prihodovni prag na 3.950 eura mjesečno, što je tri puta više od prosječne bruto plate u zemlji.
Godine 2023, rumunski predsjednik Klaus Johanisu potpisao je novi zakon koji pojašnjava poreske obaveze digitalnih nomada. Oni koji borave duži period oslobođeni su plaćanja poreza na dohodak, doprinosa za socijalno osiguranje i zdravstveno osiguranje.
Crna Gora i Albanija takođe imaju niske zahtjeve
Kada je o nama riječ, Crna Gora zahtijeva prihod od oko 1.400 eura mjesečno. Učesnici programa mogu živjeti u zemlji do četiri godine, a digitalni nomadi imaju pravo na poreske olakšice, iako detalji tek treba da budu potvrđeni.
Digitalni nomadi mogu podnijeti zahtjev za albansku boravišnu dozvolu koja im omogućava da ostanu i rade u zemlji do godinu dana. Ova tzv. „Jedinstvena dozvola“ uvedena je početkom 2022. godine i može se obnoviti do pet puta zaredom.
Radnici na daljinu moraju pružiti dokaz o ugovoru o radu sa stranom kompanijom koji im omogućava rad na daljinu, kao i dokaz o finansijskim sredstvima za izdržavanje, procijenjenim na oko 9.800 eura godišnje.
Finska ima najniže zahtjeve prihova za nomade u Evropi
Iako su troškovi života visoki, Finska zahtijeva da podnosioci zahtjeva za vizu za digitalne nomade zarađuju najmanje 1.220 eura mjesečno. Finska viza za samozapošljavanje otvorena je za preduzetnike izvan EU koji su samozaposleni ili vode nezavisni biznis. EURONEWS