SARAJEVO, Direktor Zavoda za statistiku Republike Srpske Radmila Čičković izjavila je da su sve jedinice lokalne samouprave, kao i statističke institucije u BiH, spremne da odgovorno i profesionalno obave popis stanovništva u BiH – posao na koji se čeka već 22 godine.
Čičkovićeva je u Sarajevu na konferenciji za novinare izjavila da je sutra veliki dan za sve građane Republike Srpske i Federacije BiH.
Direktor Agencije za statistiku BiH Zdenko Milinović istakao je da su pripreme za popis stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH završene – rad na terenu počinje sutra u 9.00 časova i trajaće do 15. oktobra do 21.00 čas.
On je apelovao da građani daju tačne i precizne podatke, dok od popisivača i kontrolora očekuje da svoj posao obave odgovorno i u skladu sa zakonom.
Prema njegovim riječima, popisni materijal je na vrijeme distribuisan u opštinske/gradske popisne komisije i podijeljen popisivačima, koji su već obišli svoje popisne krugove i upoznali teren na kojem će raditi.
Milinović je podsjetio da se svi podaci prikupljeni tokom popisa unose u Centralni informacioni monitoring sistem koji je testiran i koji je u funkciji.
Direktor Federalnog zavoda za statistiku Hidajeta Bajramović istakla je da je popis stanovništva kompleksan posao i u organizacinom i u metodološkom smislu, tim prije jer će njegovi rezultati imati presudan značaj na planiranje budućeg razvoja društva u BiH.
Predstavnici statističkih institucija u BiH podsjetili su da će rezultati popisa biti objavljeni nakon 90 dana, te najavili da će isplate honorara popisivačima biti regulisane nakon potpisivanja obračuna.
Na terenu će biti angažovano oko 19.000 popisivača, a planirani budžet za popis iznosi oko 46 miliona KM, uključujući i 7,5 miliona evra granta Evropske komisije.
Agencija za statistiku BiH sačinila je i protokol o odnosima s medijima, kojim se definiše način komunikacije svih učesnika u popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH 2013. godine sa medijima tokom i nakon popisa.
Poštivanje smjernica rada u odnosima sa medijima navedenim u ovom protokolu, tokom i nakon popisa, olakšaće svim učesnicima u popisu i predstavnicima medija jednostavniju i efikasniju komunikaciju sa ciljem pravovremenog, istinitog i objektivnog informisanja javnosti i sprečavanju nesporazuma, pogrešnog tumačenja i zloupotrebe informacija i podataka.
Formiran je i centar za novinare čiji je rad definisan u protokolu o odnosima s medijima i važno je da ga se pridržavaju i predstavnici medija i zaposleni Agencije za statistiku BiH na koje se odnosi.
Popis stanovništva, domaćinstava i stanova najveće je i najvažnije statističko istraživanje svake države.
Veličina popisa u BiH može se vidjeti i po tome što je za potrebe njegove pripreme i realizaciju angažovan veliki broj ljudi, skoro 23.000.
Na pripremi su, dvije godine, radili zaposleni iz Agencije za statisiku BiH, Federalnog zavoda za statitisku, Republičkog zavoda za statistiku Srpske i filijale za statistiku Brčko distrikta BiH.
Odštampano je oko 130 tona popisnog materijala od čega je blizu sedam miliona popisnih obrazaca P1, P2 i P3, 140 metodologija i skoro 3.000 uputstava za popisivače i opštinske/gradske instruktore na tri jezične varijante.
Pripremljeni su i odštampani ogledni primjerci popisnica na 15 jezika nacionalnih manjina koje žive u BiH, a pripremljeno je i odštampano oko 24.000 skica popisnih krugova i za svaku opštinu velike pregledne karte opština i naseljenih mjesta.
Teritorija BiH podijeljena je u 24.321 popisni krug, od čega su 15.782 u Federaciji BiH, 8.087 u Republici Srpskoj i 452 u Brčko distriktu.
Većina popisnih krugova sastoji se od 70 do 100 domaćinstava. Srna