LJUBLJANA, Chinese Hi-tech Group Corporation (CHTGC), za sada najveći kineski investitor u Sloveniji, prije godinu i po dana ponovo je pokrenula ugašenu proizvodnju autobusa, na lokaciji nekadašnje mariborske tvornice TAM koja je otišla u stečaj, ali Kinezi nisu zadovoljni kako njihovu investiciju u Mariboru prate domaće banke.
“Slovenija ima pametnu, vrijednu i kvalifikovanu radnu snagu, ali postoji problem finansijske podrške jer zbog finansijske krize slovenačke banke vode vrlo konzervativnu politiku i većini komanija nisu spremne odobravati kredite“, rekao je za Slovenačku televiziju finansijski direktor Tam Durabusa Bryan Zhao.
Svoje slovenačko preduzeće kineska je korporacija osnovala prije godinu i po dana preko svog konzorcija u Holandiji te u Mariboru u aprilu prošle godine pokrenula i proizvodnju.
Namjeravaju se širiti i u susjedne države, kao srednje preduzeće.
Riječ je o investiciji od 10 miliona dolara, a pokretanju proizvodnje lani je prisustvovao i slovenski predsjednik Borut Pahor.
Svojim podsticajnim sredstvima prilog za investiciju osigurala je i slovenačka vlada. Iako za sada nemamo finansijske podrške domaćih banaka, naš posao se razvija, a u dvije-tri godine namjeravamo udvostručiti prihode i broj zaposlenih, rekao je Zhao.
Kompanija koja je započela sa samo 70-ak zaposlenih uskoro namjerava proizvoditi više od 100 autobusa godišnje.
U TAM Durabudu na početku su se žalili i na probleme sa slovenakom birokratijom, ali sada tvrde da je to riješeno i da su zadovoljni poslovnom klimom i odnosom vlade prema njihovom preduzeću. Hina