PODGORICA, U Crnoj Gori se ne razmišlja o uvođenju bankarskog poreza, rečeno je u Ministarstvu finansija i Udruženju banaka.
“Prema Zakonu o porezu na dobit pravnih lica, banke u Crnoj Gori, registrovane kao pravna lica, plaćaju porez na dobit”, navodi Ministarstvo finansija.
Da ideja o uvođenja “poreza na banke” nije u procesu bilo kakvog razmatranja, potvrđeno je i u Udruženju banaka Crne Gore.
Savjetnik u Udruženju Nebojša Đoković objasnio je da za uvođenje takvog poreza još ne postoje uslovi, jer je bankarski sektor i dalje nestabilan.
Ako bi bankarski porez bio uveden, strahuje se da bi se prenio na kamate, što bi pogodilo korisnike bankarskih usluga.
Porez na banke podrazumjeva oporezivanje svih bankarskih transakcija, da bi se, kako je objašnjeno, od tih sredstava formirala neka vrsta bankarske rezerve ili fonda, iz čega bi se naplaćivali “krizni” troškovi banaka.
Tako bi se spriječila praksa da se ti troškovi nadoknađuju uz pomoć države, odnosno, na teret poreskih obveznika.
Ali, kako je navedeno, ako bi, u sadašnjim uslovima, bio uveden “porez na banke”, to bi samo opteretilo same klijente banaka.
Porez na banke uvela je sredinom prošle godine Mađarska a sada i pojedine zemlje, posebno one u kojima je država pomagala bankama u vremenu krize, razmišljaju o uvođenju tog poreza.
U Crnoj Gori je Vlada sa 44 miliona evra pomogla Prvu banku, koju kontrološe brat bivšeg premijera Aco Đukanović, ali je ta banka kredit vratila, pod, prema pisanju medija, sumnjivim okolnostima. Beta