PODGORICA, Da bi zadržala makroekonomsku stabilnost Crnoj Gori je godišnje potrebno 330 miliona evra direktnih stranih investicija, što predstavlja čak četvrtinu budžeta.
Zvaničnici u Podgorici kažu da u toj državi postoji dobra klima za investitore, ali da je u posljednje vrijeme, zbog negativne medijske kampanje, propalo niz tendera za preduzeća koja su u većinskom vlasništvu države.
Dojče vele navodi da i površna analiza pokazuje da crnogorska vlada radije nastavlja sa politikom rasprodaje „porodičnog srebra“ kako bi popunila minuse u državnoj kasi, kao i da su postupci privatizacije još uvijek netransparentni.
Na to se ukazuje i u četvrtak usvojenoj Rezoluciji Evropskog Parlamenta o Crnoj Gori. Naime, upravo se u privatizaciji državnih preduzeća i u sistemu javnih nabavki i tendera veoma često dešavaju slučajevi korupcije na visokom nivou, a koja se u Crnoj Gori rijetko procesuira i još rijeđe kažnjava, navodi radio.
Predsjednik Odbora za budžet i finansije u Skupštini Crne Gore Aleksandar Damjanović kaže da je otvoreno pitanje da li crnogorska vlada posjeduje strategiju privlačenja kredibilnih stranih investitora.
„Dosadašnja iskustva sa direktnim stranim investicijama, kao što su Kombinat aluminijuma u Podgorici, Željezara u Nikšiću ili pokušaj zakupa uvale Valdanos kod Ulcinja, pokazuju da mi u Crnoj Gori jednostavno nemamo pouzdane partnere. Možda ni mi nismo dovoljno pouzdan partner i možda nemamo taj pravni i regulatorni okvir koji bi omogućio dobar ambijent za strane investicije“, rekao je on.
Profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Mediteran u Podgorici Milenko Popović kaže za Dojče vele da niko nije protiv stranih investicija, da su one veoma potrebne, ali je isto tako potrebno imati domaću štednju i domaći sektor koji će se polako razvijati i koji će zajedno sa tim stranim investicijama doprinijeti razvoju i boljitku Crne Gore.
I Damjanović smatra da se crnogorska vlada mora više okrenuti domaćem tržištu.
„Naravno da su uvijek poželjne direktne strane investicije, posebno one koje donose nova znanja, novu pamet, nove tehnologije, ali bazirati rast jedne ovako male zemlje isključivo na strane investicije znači rizikovati, u šta nas je uvjerila svjetska ekonomska kriza“, zaključio je Damjanović. Tanjug