PRAG, ČEZ je zaradio u prvoj polovini ove godine 32 milijarde kruna (1,28 milijardi evra), što je porast dobiti za 11 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Za ČEZ, uprkos neuspjehu sa njegovim do sada najvećim stranim ulaganjem u termoelektranu Gacko u Bosni, zapadni Balkan ostaje tržište za koje je izuzetno zainteresovan.
Do kraja godine, češki državni elektroenergetski gigant kome država ima dvotrećinski paket akcija, očekuje dobit od oko dvije milijarde evra.
Stručnjaci procjenjuju da su i u vrijeme krize, kada pada potrošnja električne energije, dobrim poslovnim rezultatima ČEZ-a pomogle visoke cijene struje i to što je prodala električnu energiju prošle godine, upravo po tim visokim cijenama.
ČEZ takođe spada u bogata češka preduzeća koja imaju ambiciozne planove dalje ekspanzije na strana tržišta preko kupovine aktive preduzeća koja su u teškoćama.
Analitičari najavljuju početak “hajke na slabe”, jer je kriza u trenutku kada je njen kraj na vidiku najpovoljniji trenutak za investicije.
Cijene preduzeća i dalje su niske ali već može da se procijeni koja slaba preduzeća imaju šanse da prežive krizu i prosperiraju, ocjenjuju češki analitičari.
“Uticaj krize na energetiku je veliki. Oni koje su privukle visoke cijene sada konstatuju da je energetika trka na duge staze. Mnogo igrača prodaje aktivu a nove prilike su i u obnovljenoj privatizaciji u regionu (srednje i istočne Evrope)”, kazala je za Lidove novini o planovima ČEZ-a za nove akvizicije portparolka preduzeća Eva Novakova.
ČEZ, prema riječima Novakove, procjenjuje da je sada povoljan trenutak i dobra klima i za strateška ulaganja, zato što je trenutno konkurencija od strane investicionih fondova mala.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
dobra klima za strateska ulaganja? ta ulaganja sigurno nece zavrsiti u republici srpskoj, na zalost
i bolje
jel bolje da zavrse u albaniji?