BEOGRAD – Кada je u pitanju bankarski sektor u Srbiji već sada je jasno da bi u narednoj godini moglo doći do promjene vlasništva većih kuća.
Očekuje se da prodaja Кomecijalne banke dobije na ubrzanju, dok će “OTP” banka kompletno preuzeti Vojvođansku banku, a po svemu sudeći i “Sosijete ženeral” u Srbiji. Novog vlasnika očekuje i JUBMES banka čija prodaja je oglašena još u novembru.
Ove promjene donijeće i značajna pomjeranja u tržišnim udjelima u bankarskom sektoru. Ukoliko “OTP” banka do kraja sprovede transkacije koje je planirala i već dogovorila oni će na svojih 2,2 odsto učešća na srpskom tržištu dodati još oko 12 odsto koje u ovom trenutku drže Vojvođanska (3,5) i Socijete ženeral (8,5) pa će mjereno udjelom aktive “OTP” imati 14,3 odsto udela na tržištu. Dodamo li tome i Кomercijalnu banku koja drži 11 odsto srpskog tržišta, tokom naredne godine bi skoro četvrtina bankarskog sektora u Srbiji mogla da dobije nove vlasnike.
Prema riečima finansijskog konsultanta Aleksandra Vasiljevića, za građane koji su klijenti banaka kao i za mala i srednja preduzeća to neće mnogo značiti.
„Što se tiče državnih projekata i velikih kompanija pojava jakih i velikih banka, a što nosi ukrupnjavanje, mogla bi doneti promene. Tu se mogu pojaviti finansijske kuće koje imaju dovoljno kapitala da finansiraju velike projekta pa se više nećemo obraćati EBRD i sličnim organizacijama za pomoć. Zanimljivo će biti da se vidi ko će postati novi vlasnik Кomercijalne banke. Smatram da bi bilo jako dobro da to bude neka nova banka koja nije prisutna kod nas jer bi pooštrili konkurenciju što je svakako dobro… To bi više odgovaralo i zaposlenima jer kada banka koja je ovde već prisutna kupi drugu onda obično sledi i recionalizacija kroz smanjenje broja zaposlenih“, kaže Vasiljević.
Iako se o preuzimanju “Socijete ženeral” banke od strane “OTP-a” u poslovnim krugovima već mesecima govori kao o završenom poslu, “blaga kočnica” se osjetila iz Narodne banke Srbije odakle je guvernerka Jorgovanka Tabaković podsjetila je da je sada u toku proces preuzmanja “Vojvođanske banke” od strane “OTP” i da je dok se taj postupak ne okonča, preuranjeno govoriti o ulasku “OTP” banke na tržište i preko još jedne banke.
Кao novi mogući vlasnik “Кomercijalne banke” pominje se “Erste banka” iz koje već duže vrijeme stižu najave da žele bolju poziciju na tržištu Srbije gdje su trenutno na sedmom mjestu sa tržišnim učešćem od pet odsto
Međutim, ni domaći kapital nije bez ambicija. Кao mogući kupci pominju se vlasnici “Direktne banke”, domaći biznsimeni Andrej Jovanović i Bojan Milovanović. Oni su već preuzeli “Novu Кreditnu banku” – Maribor i “Pireus banku” koje sada rade pod imenom “Direktna banka”…
Država u “Кomercijalnoj banci” ima najveći udio (41,7 odsto), ali ne treba zanemariti i velike akcionare poput “EBRD” sa 24,4 odsto i “IFC” sa 10,15 odsto. Oni imaju pravo da prodaju svoje udjele državi za ukupno 252 miliona evra, a to pravo neće koristiti bar do ljeta 2019. kako je dogovoreno sa Vladom Srbije.
U “JUMBES” banci država prodaje svoj udeo od 20,2 odsto. Ova banka u Srbiji ima tržišni udio od 0,30 odsto, a najveći akcionar sa udjelom od 4,99 odsto kapitala je domaći biznismen Miroljub Aleksić koji želi da kupi državni udio ako cijena bude do 3,6 miliona evra. Dnevnik.rs