VAŠINGTON, Životni troškovi za djecu u Americi stalno rastu. Prema podacima najnovijeg godišnjeg izvještaja američkog sekretarijata za poljoprivredu, američka prosječna porodica do punoljetstva jednog djeteta potroši skoro četvrt miliona dolara na izdatke za obrazovanje, hranu, odjeću i ostalo.
Visoko obrazovanje po djetetu iziskuje još toliko novca, javljaVoice Of America.
Posjeta porodici Berd, koja živi u Aleksandriji, u državi Virdžinija, potvrdila je podatke najnovijeg istraživanja. Edi i Gabrijela Berd, porijeklom iz Perua, obožavaju svoju petogodišnju kćerkicu Brendu. Tata kaže da na nju troši sve što ima: “To je za mene investicija u budućnost neizmjerno voljenog djeteta”.
Troškovi su počeli da se gomilaju i prije nego što se Brenda rodila.
“Morate da nabavite sve što treba – kolica, krevetić i sve ostalo. Sve to košta hiljade dolara”, kaže Edi.
Prema izvještaju sekretarijata za poljoprivredu, najveći trošak ide na stanovanje, zatim zdravstveno osiguranje, troškovi za obdanište, školu i hranu. Tu su još troškovi za odjeću, prevoz i različite dječje aktivnosti. Sve je to popriličan finansijski teret za porodice srednje klase koje žive u okolini Vašingtona.
“Nismo bogati, borimo se od mjeseca do mjeseca”, objašnjava Edi.
Bračni par Berd je od prvog dana počeo da štedi kako bi majka mogla da ostane kod kuće da bi čuvala Brendu. Slično drugim porodicama, i oni plaćaju specijalne aktivnosti za svoju kćerku, kao što su časovi baleta i plivanja.
“Nije isto kao naše djetinjstvo kada smo mogli da vozimo bicikl pet kilometara do grada, gdje bismo proveli cijeli dan. U gradu danas ima opakih ljudi”, kažu oni.
Berd kaže da je najveća stavka školarina. Odlučio je da upiše Brendu u privatnu katoličku školu. On strepi da kada Brenda stigne do fakulteta neće više moći da joj plaća visoko obrazovanje.
“Moraće da se zaposli da bi mogla da plati za koledž. U to vrijeme ni koledž više neće ličiti na današnji. Vjerovatno će postojati alternativni izvori visokog obrazovanja”, nagađa on.
S obzirom na to da su postali roditelji u poznijim godinama, bračni par Berd ne vjeruje da će moći da uživa u ranoj penziji.
“Nadali smo se da ćemo moći da uživamo u penziji u Peruu. Međutim, sva nam ušteđevina ide na dijete i našu porodicu”, kazao je Berd.