BANJALUKA, Zlatni sertifikat bonitetne izvrsnosti, koji potvrđuje nadprosječni rejting među kompanijama dobile su četiri kompanije u Republici Srpskoj i to ”M&I SYSTEMS”, ”Urbis centar” i ”ELNOS BL” iz Banjaluke i ”Topling” iz Prnjavora.
Koliko su značajne bonitetno izvrsne kompanije za razvoj regije u kojoj posluju najbolje govore podaci da je u Republici Srpskoj 2.449 bonitetno izvrsnih kompanija, što je 25 odsto od ukupnog broja aktivnih kompanija koje predaju završne račune agenciji APIF.
One učestvuju u ukupnim prihodima Srpske sa 14 milijardi KM ili 67 odsto, u ukupnoj dobiti sa nepunih 13 milijardi KM ili 76 odsto, te zapošljavaju gotovo 100.000 radnika u Republici Srpskoj.
Od ukupnog broja bonitetnih kompanija Republici Srpskoj, njih 1179, odnosno 48 odsto se nalazi na području mecoregiona Banja Luka, kojeg čini 15 gradova i opština. To je svega 11,8 odsto od ukupnog broja aktivnih kompanija u RS, a oprihoduju čak 7,5 milijardi. KM, imaju 663,8 miliona KM dobiti i zapošljavaju 52.022 zaposlenih, što je 36 odsto prihoda i 40 odsto dobiti svih kompanija, te 31 odsto zaposlenih Republike Srpske.
”Bisnode BH” u saradnji s Privrednom komorom Republike Srpske organizovala je u Banja Luci poslovni susret bonitetno izvrsnih kompanija, kao pokretača i najznačajnijih aktera razvoja privrede regije u kojoj posluju.
Ovom prilikom Privredna komora RS je predstavila stanje privrede u RS, dok je ”Bisnode” istaknuo učešće bonitetno izvrsnih kompanija RS u uspjehu privrede i razvoju ove regije.
Direktor Privredne komore RS Pero Ćorić istakao je da treba nastaviti razvijati privredu BiH, odnosno Republike Srpske, da treba više da se cijene kompanije koje posluju na našim prostorima.
”U našoj državi ima uspješnih preduzeća, koji svoje rezultate iskazuju iz godine u godinu, što se ne ostvaruje preko noći već mukotrpniom radom, strpljenjem, trudom i ulaganjem u ljude i opremu”, rekao je Ćorić.
Na susretima su prisustvovali i predstavnici Privredne komore Švedske u BiH koji su istakli da postoji velika saradnja između BiH i Kraljevine Švedske, gdje kompanije međusobno sarađuju.
”Mi se trudimo da povežemo što više kompanija iz Bosne i Hercegovine sa švedskim investitorima, isto tako želimo našim preduzetnicima da pokažemo šta zapravo njihovo tržište nudi”, rekao je član Privredne komore Švedske u BiH Bojan Vuković.
Dodaje da je bitno da su kompanije kvalitetne, stabilne i otvorene za dalji razvoj.
Među kompanijama koje su dobile sertifikat bonitetne izvrsnosti su i Krajina Klas, ALF-OM, Sector Security iz Banjaluke kao i Didaco commerce iz Laktaša, MiG Elektro iz Mrkonjić Grada, CROMEX iz Prijedora i dr.
Zlatna bonitetna izvrsnost
Zlatnu bonitetnu izvrsnost predstavlja nadprosječnu vrijednost kompanije koja tri godine za redom iskazuje najvišu ocjenu izvrsnosti, a koju u Republici Srpskoj ima samo 4,7 odsto od ukupnog broja aktivnih kompanija koje predaju završne godišnje izvještaje.
CAPITAL: Dragana Eremija