BRISEL/MOSKVA, Premijeri Češke i Slovačke Bohuslav Sobotka i Robert Fico i dalje se protive sankcijama Rusiji i odbijaju nove kontingente NATO na svojoj teritoriji.
“Sankcije otežavaju ekonomsku situaciju u Rusiji, ali to neće uticati na politiku Moskve prema Ukrajini”, poručio je Sobotka svojim evropskim kolegama.
Sobotka i dalje smatra da proširenje spiska sankcija nije rješenje i poziva na politički dijalog.
Slovački premijer Robert Fico ne pristaje da se u toj zemlji postavi NATO baza i poručuje da bi, u slučaju da se to ipak desi, napustio politiku.
Fico smatra da male zemlje kao što je Slovačka ne smiju da se uvlače u velike geopolitičke sukobe.
“To što smo u NATO uopšte ne znači da moramo imati na svojoj teritorije baze tuđih armija. Ukoliko nas neko na to bude primoravao, tražio bih raspisivanje referenduma“, rekao je slovački premijer.
U zemljama EU postoji niz protivnika sankcijama i zaoštravanju odnosa na relaciji Brisel – Moskva.
Predsjednik Istočnog komiteta njemačke ekonomije Ekhart Kordes kritikovao je nove sankcije prema Rusiji i ocijenio da to predstavlja veliku prijetnju za njemački biznis.
“U eri globalizacije, sankcije nisu sredstvo kojim se može izolovati zemlja kao što je Rusija”, upozorava Kordes.
Prema podacima koje objavljuju ekonomski portali, zapadne zemlje će zbog antiruskih sankcija izgubiti oko 40 milijardi dolara.
Investicioni program odbrambenih preduzeća u Rusiji u velikoj mjeri orijentisan je na budžet zemlje, pa sankcije prema tom sektoru neće posebno uznemiriti Moskvu.
Što se tiče kompanija energetskog sektora, u njihovim investicionim planovima za ovu godinu nikakva pozajmljivanja nisu planirana – navode portali.
Istovremeno, ograničenja za ruske kompanije pretpostavljaju nedostatak potražnje dijela zapadnog kapitala.
Ali, kapital ne trpi zastoj, pa će onaj dio koji nije tražen biti usmjeren u špekulativnu sferu, a to može da destabilizuje zapadnu ekonomiju.
Sankcije su mač sa dvije oštrice – navode analitičari.