BEOGRAD, Ekonomska i privredna pitanja biće jedna od najvažnijih tokom posjete predsjednika Vladimira Putina Srbiji, kaže ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Čepurin.
“Ovde ima mogućnosti. Ako pristupimo tome pametno, odgovorno i konstruktivno moći ćemo da se dogovorimo oko više stvari i krenemo naprijed”, smatra Čepurin.
On je rekao da je saradnja Srbije i Rusije “prilično dinamična” i da se očekuje rast robne razmjene ove godine od 20, 30 odsto čime bi ona porasla na “tri i po milijarde dolara, a možda i više”.
Govoreći o gasovodu “Južni tok”, Čepurin je rekao da će njegova izgradnja “Srbiji omogućiti da se za dve tri godine pretvori u regionalni energetski centar”.
“Biće iskorišćena investicija od dvije milijarde evra, a to znači veći broj zaposlenih, jeftiniji i bezbjedniji uvoz gasa u Srbiju, omogućiće razvoj hemijske proizvodnje, energetske industrije, elektroenergetske, ali značiće i običnim gradjanima da koriste gas u svojim domaćinstvima i automobilima”, rekao je ambasador.
Kao drugi važan segment ekonomske saradnje, Čepurin navodi poljoprivredu i izvoz srpskih proizvoda na rusko tržiste.
“Srbija ima prednost da izvozi za Rusiju bez plaćanja carine i već je jasno da povećanjem proizvodnje Srbija dobija ogromno tržište. I tu je prednost imala i sa sankcijama (EU) i bez njih. I tek sad je došlo do svesti da Srbija treba da poveća proizvodnju, jer postoji tržište”, podsjetio je on.
O ruskom kreditu od 800 miliona dolara za modernizaciju srpske željeznice, Čepurin kaže da je “ruska strana potpuno spremna” i da je do zastoja došlo na našoj strani.
“Postoje mali problemi u srpskoj željeznici, potpisivanje nekih formalnosti koje su bitne da bismo se držali plana rada. Dobili smo uvjerenje da će to biti rešeno u najskorije vrijeme. Kompanije su spremne, ljudi čekaju jer nekoliko papira nije potpisano. Nadamo se da će nadležni za to biti odgovorniji”, podvukao je ambasador.
U vezi sa preispitivanjem privatizacije NIS-a, Čepurin kaže da bi bilo dobro da se to “radi na civilizovan i pravedan način i u skladu sa potpisanim dokumentima, uzimajući u obzir interese obe strane”. Tanjug