FRANKFURT/LONDON,NJUJORK, Vodeće zapadne centralne banke nastavile su i danas da “upumpavaju” na kreditno tržište ogromne sume novca, u nastojanju da poprave ugroženu likvidnost banaka i drugih finansijskih organizacija, potvrđeno je u Frankfurtu, gde se nalazi operativno sedište Evropske centralne banke (ECB).
Predstavnik ECB je rekao da je ta centralna banka intervenisala sa 35 milijardi dolara, da bi smirila “glad” bankarskog sektora za gotovinom, dok se Banka Engleske istovremeno “oglasila” sumom od 30 milijardi dolara, a Banka Švajcarske sa devet milijardi dolara.
Nedostatak gotovine već danima prijeti da parališe normalno funkcionisanje kontinentalnog bankarskog sektora koji je izložan velikom pritisku nakon što se hipotekarna kriza iz SAD proširila na ostatak svijeta, navodi se u izveštaju ECB.
Obimne intervencije su danas obavile i vodeće centralne banke u Aziji, a u krugu centrobanaka koje su morale da postupe isto nalazi se i emisiona banka Australije, izvestio je Rojters.
Banka Japana je, prema izveštaju agencije Kjodo, danas intervenisala sa sumom od približno 14 milijardi dolara, a tokom protekle dvije sedmice pokušavala je da “smiri” domaće i međunarodno kreditno tržište sa više od 150 milijardi dolara.
Centralna banka Južne Koreje je danas, takođe, obavila tržišnu intervenciju i za te namjene izdvojila oko deset milijardi dolara, jer je i likvidnost njenih finansijskih organizacija postala problematična.
Tokom proteklih desetak dana moćne svjetske centralne banke su izdvojile više od pola biliona dolara da bi smirile rastuću nervozu na globalnom tržištu novca, navodi se u izveštaju agencije Blumberg.
U današnjoj ranoj trgovini na tržištu novca u Londonu međubankarska kamata za dolarske pozajmice, na rok od tri mjeseca, kretala se u rasponu od 3,7 do 4,8 odsto, dok je ključna euribor stopa, takođe za tromjesečni rok, uvećana na 5,142 odsto , što je najviši nivo od početka 1995. godine, ističe se u izveštaju Rojtersa.
Juče je i na američkom tržištu uvećana međubankarska kamata, za tromjesečne dolarske pozajmice, na 3,769 odsto, što je najviši nivo od januara ove godine i oko dva odsto iznad stope koja važi za pozajmice iz federalnih fondova, takođe, na rok od tri mjeseca.
ECB je jutros saopštila da će ta i druge vodeće centrobanke “nastaviti da rade zajedno i pažljivo prate situaciji da bi, u slučaju potrebe, preduzele nužne korake i obezbjedile (tržištu) nedostajuća sredstva.”