BANJALUKA, Bivši ministar finansija Republike Srpske /RS/ Svetlana Cenić izjavila je, nakon što je danas u Specijalnom tužilaštvu RS svjedočila o ugovoru između Rafinerije nafte Brod i londonskog “Vitola”, da je ovaj ugovor štetan za RS i Rafineriju i da je potpisan prije imenovanja Pere Bukejlovića za predsjednika Vlade u čijem je kabinetu ona bila.
U izjavi novinarima Cenićeva je naglasila da se ovaj predmet odnosi na period 2003. i 2004. godine i navela da je postojalo više štetenih ugovora koji se odnose na Rafineriju i RS.
“Odazvala sam se pozivu da svjedočim, jer je to moja građanska dužnost, a i ovo je obiman i komplikovan predmet”, rekla je Cenićeva.
U okviru istrage koja se provodi o potpisanom ugovoru između Rafinerije nafte Brod i londonske firme “Vitol”, u Specijalnom tužilaštvu RS danas je u svojstvu svjedoka saslušan i bivši predsjednik RS Dragan Čavić.
Nakon dvočasovnog saslušanja, Čavić nije htio da daje izjave za novinare.
Slučaj “Vitol” datira od 5. decembra 2003. godine, kada je bivši direktor Rafinerije nafte Ilija Drpa, bez saglasnosti Vlade RS, u Londonu potpisao ugovor s “Vitolom” o isporukama sirove nafte.
Drpa je u pismu koje je nakon toga uputio tadašnjem premijeru RS Draganu Mikereviću, koji je za ugovor saznao tek poslije potpisivanja, naveo da je u London otišao na sugestiju tadašnjeg predsjednika RS Dragana Čavića.
Nakon raskida ugovora koji je bio nepovoljan po Rafineriju nafte, “Vitol” je tražio odštetu od 115 miliona dolara iako nije ispoštovao stavke o mjesečnoj isporuci od 60.000 do 100.000 tona sirove nafte.
Prema ugovoru, nadležnost u sudskim procesima bez prava arbitraže imao je sud u Londonu. Sporni ugovor s “Vitolom” bio je jedna od najčuvanijih “poslovnih tajni” i njegova kopija nije se mogla pronaći niti u nadležnom ministarstvu, niti u brodskoj Rafineriji.
Pronađen je tek u centrali “Vitola” u Londonu i to na engleskom jeziku.
MUP RS prošle godine podnio je izvještaj Tužilaštvu RS o slučaju “Vitol”. U tom izvještaju su obuhvaćena 22 lica koja su učestvovala u potpisivanju spornog ugovora, a među njima je i tadašnji premijer Dragan Mikerević.
Ugovorom o privatizaciji Rafinerije nafte, Rafinerije ulja Modriča i “Petrola”, potpisanim 2. februara, ruski “Neftegazinkor” se obavezao na uplatu 125,5 miliona evra i da će za komercijalne dugove brodskog preduzeća izdvojiti 72,55 miliona evra.
Vlada RS je sa svoje strane prihvatila da reprogramira dugove preduzeća prema budžetu u iznosu od 133,3 miliona KM, te izmiri eventualne novoiskazane komercijalne obaveze. Među njima, kako je ranije rekao premijer RS Milorad Dodik, bilo je najproblematičnije upravo potraživanje “Vitola”