-
-
-
Čengić: FBiH lider po visini poreza i doprinosa
-
Gost podcasta „Nikad u minusu“ čovjek koji je 39 godina na rukovodećim pozicijama
-
-
SARAJEVO – Utvrđivanje minimalne plate od 1000 KM u Federaciji Bosne i Hercegovine otvara vrata za usvajanje seta zakona kojim će se smanjiti opterećenje na platu, poručuje novoizabrani predsjednik Ekonomsko-socijalnog savjeta Federacije BiH Safudin Čengić.
Čengić koji je gost podcasta „Nikad u minusu“, a koji će se emitovati danas u 19 časova, otvoreno govori o neodgovornim poslodavcima, ali i o tome da minimalna plata od 1000 KM za poslodavca koji dobro posluje nije problematična, te odgovara na pitanje kome jeste problem.
„Možda je odluka Vlade da se 1000 KM utvrdi kao najniža plata usmjerena ka tome da se pod hitno usvoje zakoni kojim će se regulisati pitanje poreza i doprinosa. Osam godina pričamo o tome, a sada htjela ne htjela, Vlada će morati u kratkom vremenskom periodu predložiti te zakone i dati ih u Parlament. Onda ćemo vidjeti da li su parlamentarci za promjenu ili ćemo imati blokade kojima će se nastaviti primjena koja ne odgovara ni poslodavcima ni radnicima, ni kompletnom društvu“, kaže Čengić u razgovoru za CAPITAL TV.
Na isplaćenih 1000 KM radniku – državi ide 744KM
Naš sagovornik podsjeća da je priča o setu zakona kojim će se ovo pitanje riješiti otvorena još od usvajanja novog Zakona o radu jer je na platu u FBiH rekordno opterećenje.
„Mi smo lideri kada je to u pitanju. Na svakih 1000 KM isplaćenih radniku, isplatimo dodatnih 744 KM. U Hrvatskoj je to 500 KM, u CG je to takođe znatno manje“, rekao je Čengić.
Kaže da poslodavci koji ostvaruju milionske dobiti, a isplaćuju sebi plate od 600 – 700KM nanose štetu poslovnoj zajednici. Zbog njih su, dodaje, pošteni poslodavci u situaciji da se pravdaju da to ne rade.
„Normalno da nije realno da neko ostvari dobit od 70 miliona, a sebi isplaćuje platu od 700 KM. I normalno da je to samo ono što je evidentirano. Puno više je sigurno isplaćeno tim ljudima, a sa debelo nižim procentima. Porez na dobit je 10 odsto, a doprinosi su 72 odsto, razlika je drastična i zbog toga se ulazi u taj segment“, zaključuje Čengić.
Ipak Čengić koji je ujedno i suvlasnik „Centrotransa“, koji zapošljava preko 600 ljudi ne vjeruje da će ova odluka dovesti do masovnih otpuštanja radnika. Dodaje da povećanje „minimalca“ može predstavljati problem preduzećima koja su u krizi.
„Minimalna plata od 1000 KM za poslodavca nije problematična. Ali imamo poslodavce koji posluju u minusu i njima je bilo kakvo opterećenje upitno za daljnji rad, hoće li moći nastaviti“, rekao je.
„Centrotrans“ nije pogođen odlukom Vlade FBiH
Na koncu, sagovornik podcasta „Nikad u minusu“, koji je najveći domaći akcionar „Centrotransa“ kaže da preduzeće na čijem je čelu uopšte neće biti pogođeno ovom odlukom, jer u „Centrotrasu“ i najniže plate prelaze zagarantovanu minimalnu platu od 1000 KM.
Osim o minimalnoj plati, Čengić govori i o svom zanimljivom putu i činjenici da se u „Centrotrans“ zaposlio kao fizički radnik, da bi nakon četiri godine postao direktor. Ali i da se na rukovodećim funkcijama u ovom velikom prevozničkom preduzeću nalazi već 39 godina. Cijeli razgovor sa Safudinom Čengićem gledajte danas od 19h na CAPITAL TV.
Pratite serijal na:
- Portal: https://capital.ba/
- YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=sK9ByAYgAfw
- Facebook: https://www.facebook.com/capital.ba/
- Instagram: https://www.instagram.com/capital.ba/