BRISEL, Imperativ zemalja evrozone pogođenih krizom je solidarnost, jer bez odlučne akcije u cilju podsticaja privrednog rasta postoji opasnost od stvaranja “izgubljene generacije”, ocijenio je Benoa Kere, jedan od čelnika Evropske centralne banke (ECB).
“Postojeća kriza koja se ogleda kroz smanjenje plata i rast nezaposlenosti nailazi na nerazumijevanja a ponekad i bijes u velikom broju evropskih zemalja”, izjavio je Kere u Parizu u svom obraćanju studentima nezavisnog univerziteta Lige za ljudska prava, preneo je AFP.
“Stopa nezaposlenosti je u evrozoni u septembru ove godine dostigla 12,2 odsto, dok je prije početka finasijske krize u drugom tromjesečju 2007. ona iznosila 7,6 odsto. Mladi su najveća žrtva nezaposlenosti, jer je 3,5 miliona osoba ispod 25 godina bez posla, što je skoro čertvrtina populacije tog doba”, dodao je čelnik ECB.
U Grčkoj i Španiji nezaposlenost među mladima ispod 25 godina prelazi 50 odsto, podsjetio je Kere.
Ovakva situacija dovodi do gubitka povjeranja u nacionalne i evropske institucije. Izazov nezaposlenosti ne može biti otklonjen traženjem rješenja iz prošlosti, i prema ocjeni Kerea, ovaj problem mora biti riješen na održiv način pomoću nacionalnih i evropskih instrumenata vlasti.
“U odsustvu odlučne akcije u pogledu podsticaja privrednog rasta, postoji opasnost od stvaranja izgubljene generacije, kao što se desilo u Evropi u tragičnim okolnostima 1914-1918”, smatra funkcioner ECB.
“Međusobna zavisnost i zajednička odgovornost, koju nameće jedinstvena moneta evrozone evro, iziskuju kao imperativ evropsku solidarnost u borbi protiv krize”, zaključio je Kere. Tanjug