BANJALUKA, Glavni revizor Republike Srpske Boško Čeko istakao je danas da je revizijom konsolidovanog godišnjeg finansijskog izvještaja budžeta Srpske utvrđeno 126 miliona KM deficita.
“Dok je Ministarstvo finansija Republike Srpske konstatovalo da budžetski deficit iznosi 54 miliona KM, mi smo utvrdili da je deficit 126 miliona KM. Ovo ministarstvo je 62 miliona KM knjižilo kao obračunske rashode, dok smo mi rekli da su ti rashodi deficit”, rekao je Čeko na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.
On je predstavio izvještaj glavnog revizora Republike Srpske po izvršenoj reviziji konsolidovanog godišnjeg finansijskog izvještaja budžeta Srpske i reviziji finansijskih izvještaja budžetskih korisnika za 2011. godinu, a revidiranih u 2012. godini.
Čeko je napomenuo da se razlika između deficita i obračunskih rashoda ogleda u tome što obračunski rashodi ne predviđaju odliv sredstava.
On je naveo da su u izvještaju konstatovane povrede procedura u pogledu javnih nabavki u pojedinim ministarstvima u vrijednosti od 3,37 miliona KM.
“Posebno smo upozorili da dodjela javnih sredstava mora biti transparentna. Vlada Republike Srpske donijela je diskrecione odluke prema kojima se za medije izdvaja 1,9 miliona KM, što je netransparentno, jer su mediji dostavljali projekte bez javnog poziva”, naglasio je Čeko.
On je istakao da je Glavna služba za reviziju u toku osam mjeseci ove godine izvršila 45 revizija finansijskih izvještaja, od čega je 26 revidiranih subjekata dobilo pozitivno mišljenje.
“Pozitivno mišljenje je dobilo 18 subjekata, pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje osam, mišljenje sa rezervom 18 subjekata, uzdržano mišljenje jedan subjekat, dok negativnih mišljenja nije bilo”, precizirao je Čeko.
On je istakao da je u konsolidovanom bilansu uspjeha u prošloj godini iskazana negativna razlika prihoda i rashoda u iznosu 342.519.492 KM.
Čeko je naglasio da je primjedbe na nacrt izvještaja Glavne službe za reviziju dostavilo Ministarstvo finasija Republike Srpske.
“Sve primjedbe su prihvaćene, ali nisu uticale na revizorsko mišljenje i uglavnom su se odnosile na određene dopune i pojašnjenja”, zaključio je Čeko. Srna