BANJALUKA, BiH već godinama potražuje milijarde maraka od više zemalja po osnovu Aneksa C Sporazuma o pitanjima sukcesije kojim se definiše predmet i način raspodjele finansijske aktive i pasive bivše SFRJ, rekao je Ljubiša Vladušić, ovlašteni predstavnik BiH u Komitetu po pitanjima Aneksa C sporazuma o sukcesiji.
Vladušić je naveo da su neki pregovori završeni, ali da postoje mnoga pitanja o kojima se još razgovara.
“Vode se pregovori sukcesora kod naplate komercijalnih potraživanja od Angole, Kube i Iraka. Konkretno, preduzeće `Energoinvest` iz Sarajeva, ali i druga preduzeća iz bivše SFRJ, imaju višemilionska potraživanja prema ovim državama, ali Centralna banka Kube ne dozvoljava isplatu dok ne dobije zvaničan jedinstven stav sukcesora SFRJ”, rekao je Vladušić.
Prema njegovim riječima, pošto se radi o komercijalnim potraživanjima, sukcesori treba da prikupe podatke o dugovima i da zajednički nastupe prema ovim zemljama, a pored toga, tu su i potraživanja od 26 miliona evra koja se nalaze na računima francuskih komercijalnih banaka.
On je dodao da su u toku i pregovori u vezi sa aktivom bivše SFRJ, Agencije Beogradske banke i Jugobanke u Njujorku, odnosno depozita bivše Narodne banke Jugoslavije kod Adrija banke iz Beča, te pitanja stare devizne štednje Ljubljanske i Invest banke, koja se za sada rješavaju izvan sukcesije.
“..Stanje na deviznim računima bivše SFRJ procijenjeno je u martu 2001. godine, a iznosi 645,55 miliona američkih dolara. Nešto kasnije NB SCG je obavijestila zemlje sukcesore da se na računima u stvari nalazi 56,67 miliona dolara i 15,5 odsto ovih sredstava je stavljeno na raspolaganje BiH, tako da je razlika od 588,88 miliona dolara ostala sporna”, dodao je Vladušić.
On je istakao da bi isplata duga od 3,6 miliona američkih dolara, koliko Albanija treba da isplati BiH na osnovu robne razmjene sa bivšim republikama SFRJ, mogla da počne krajem januara 2011. godine ako Predsjedništvo BiH, te Vlada i predsjednik Makedonije do kraja ove godine potvrde tekst memoranduma o izmirenju duga.
“Pored toga, tu je i potraživanje monetarnog zlata od 1.209 unci. Radi se o neizvršenoj raspodjeli zlata koje je držala triparitetna Komisija za zlato Francuske, Velike Britanije i SAD. Prestankom rada ove komisije zlato se čuva kod Engleske banke“, rekao je Vladušić. Glas Srpske