BERLIN, Sankcije koje je Evropska unija uvela Rusiji i uzvratne mjere Moskve mogu Evropu koštati oko 100 milijardi evra i dva miliona radnih mjesta, piše njemački list Velt (Die Welt), pozivajući se na istraživanje austrijskog Instituta za ekonomska istraživanja.
“Pad izvoza koji smo posmatrali u njegovom najgorem obliku prošle jeseni, u ovom momentu je realnost. Ako se situacija radikalno ne izmjeni, po svoj prilici ćemo se suočiti sa najpesimističnijim scenarijem”, rekao je jedan od autora istraživanja, Oliver Fric.
Vladimir Putin je uvijek upozoravao da će sankcije Rusiji nanijeti štetu samoj Evropi, podsjetio je list, a prenosi agencija Tas.
Od posljedica restriktivnih mjera protiv Moskve, prema podacima istraživača, prije svega strada Njemačka, gdje je u opasnosti skoro pola miliona radnih mjesta.
Gubici Njemačke od sankcija Rusiji mogu dostići ukupno 27 milijardi evra, a bruto domaći proizvod zemlje (BDP) u narednim godinama može pasti jedan odsto. Italija će, po njihovoj procjeni, izgubiti više od 200.000 radnih mjesta i 0,9 odsto BDP-a, a Francuska skoro 150.000 radnih mjesta i 0,5 odsto BDP-a.
List je naveo da se nalazi austrijskih stručnjaka razlikuju od posljednjih podataka Evropske komisije koja smatra da su posljedice trgovinskih ograničenja nametnutih Moskvi i kontrasankcija “relativno beznačajne i da će se lako prevazići”.
Međutim, EK uzima u razmatranje kratak vremenski period i računa da će negativni efekti biti ublaženi. Scenario austrijskog instituta uzima u obzir da se situacija uočena u prvom kvartalu 2015. godine neće izmjeniti, ukazao je Velt.
List je takođe naveo da EK izbjegava objavljivanje podataka o šteti koje su sankcije nanijele samoj EU. “Ponekad poslanici Evropskog parlamenta nisu upoznati sa relevantnim dokumentom EK. Čak se ministarstva zemalja članica samo usmeno obavještavaju o posljedicama sankcija, moguće zato da cifre ne budu dostupne javnosti i ne padnu u ruke Rusima”, objavio je list.
Prema rezultatima istraživanja koje su sproveli Evropsko udruženje vodećih periodičnih izdanja (LENA) i austrijski Institut za ekonomska istraživanja WIFO, koje je objavio belgijski list Suar (Soir), uzajamne sankcije rezultirale su padom ukupnog BDP-a evrozone od 0,25 odsto.
Autori istraživanja su naveli da je izvoz zemalja Evropske unije od oktobra 2014. do marta 2015. godine smanjen 24,9 odsto, u poređenju sa istim periodom godinu dana ranije, kako zbog evropskih sankcija, tako i zbog Ruskih poljoprivrednih kontrasankcija.
Najveći pad izvoza pretrpjeli su Malta 187,6 odsto, Kipar 66,6, Danska 39,5, i Estonija 39 odsto. Među ključnim zemljama EU taj pokazatelj se kreće između 22 i 28 odsto.
Dobitnici u tom “ratu sankcijama” su Kina i zemlje Latinske Amerike koje su počele da zauzimaju upražnjena mjesta evropske robe na ruskom tržištu. Paradoksalno je da su među njima i SAD, koje su dobile dodatne mogućnosti i na ruskom i na evropskom tržištu zbog smanjena trgovine između EU i Rusije. Tanjug