PODGORICA, Vlada Crne Gore trebalo bi da u narednoj godini posebnu pažnju usmjeri na zaustavljanje tendencije rasta javnog duga i izdatih garancija, s ciljem održavanja makroekonomske stabilnosti i osiguranja fiskalne održivosti, smatraju u Centralnoj banci.
“Potrebno je zadržati politiku visokog učešća duga s fiksnom kamatnom stopom, kao i dominantnog zaduživanja u evrima, kod institucija kod kojih je moguće izabrati valute zaduživanja”, naveli su predstavnici Centralne banke Crne Gore u Preporukama Vladi za ekonomsku politiku u narednoj godini.
U Centralnoj banci Crne Gore smatraju da je problem državnog duga značajno pitanje kojem je potrebno dati prioritet u narednom periodu.
Vladi Crne Gore preporučeno je da u kratkom roku pripremi novu Strategiju upravljanja javnim dugom, restriktivno pristupa izdavanju novih državnih garancija, nađe mehanizme za smanjenje duga lokalnih samouprava, intenzivira aktivnosti na smanjivanju poreskog duga s ciljem unaprijeđenja poreske kulture obveznika, povećanja fiskalne discipline i smanjenja poreske evazije.
Vlada bi u kontinuitetu trebalo da nastavi konsolidaciju javne potrošnje i restriktivnu fiskalnu politiku i postepeno smanji učešće tekućeg i poveća učešće kapitalnog budžeta.
Treba nastaviti jačanje fiskalne kontrole i dalje snaženje mehanizama interne i eksterne revizije svih potrošačkih jedinica budžeta i pojačati kontrolu i transparentnost finansijskog poslovanja lokalnih samouprava.
“Neophodno je povećati kontrolu poslovanja državnih preduzeća, s ciljem smanjenja negativnih rezultata i transfera budžetskih sredstava prema njima i nastaviti aktivnosti na suzbijanju sive ekonomije”, navodi se u Preporukama Centralne banke Crne Gore.
Radi smanjenja javne potrošnje neophodno je provesti detaljnu analizu svih rashodnih pozicija u okviru tekućeg budžeta, a važno je nastaviti jačanje fiskalne kontrole svih potrošačkih jedinica budžeta, kao i finansijskog poslovanja državnih preduzeća.
Iz Centralne banke Crne Gore napominju da su izdaci zaposlenih u državnoj administraciji i dalje visoka rashodna kategorija u budžetu, zbog čega je neophodno obaviti kontrolu i obezbijediti efikasnije provođenje kadrovskog plana, kojim je definisano restriktivno zapošljavanje. Srna