PODGORICA, Pojedinci mogu posjedovati virtuelnu valutu – bitkoin iako nije sredstvo plaćanja u Crnoj Gori, ali to rade na sopstveni rizik, saopšteno je iz crnogorske Centralne banke.
Komentarišući mogućnost da se u Crnoj Gori uvede bitkoin kao sredstvo plaćanja, u Centralnoj banci kažu da pojedinci mogu posjedovati bitkoin, kao što mogu posjedovati i druge valute koje nisu sredstvo plaćanja u državi.
“Naravno, to rade na sopstveni rizik, jer iza ove virtuelne valute ne stoji nijedna zemlja, niti ijedna centralna banka”, dodaje se u saopštenju.
U Centralnoj banci navode da nije iznenađujuće da je ta valuta bila predmet velikih fluktuacija u prethodnom periodu.
“U procesu pristupanja EU, Centralna banka Crne Gore pratiće i primjenjivati rješenja koja budu prihvaćena u okviru evrozone po ovom pitanju”, kaže se u saopštenju.
Bitkoin je nastao 2009. godine. Virtuelne valute, kao što je bitkoin, oblik su neregulisanog digitalnog novca koji ne izdaje centralna banka, pa ne garantuje njegovu vrijednost.
Virtuelne valute kupuju se za konvencionalne valute kao što su evro, funta, dolar, direktno od drugih pojedinaca ili preko internet platformi, nakon čega se prebacuju na personalizovani bitkoin račun – digitalni novčanik i koriste za kupovinu određenih dobara i usluga ili se ponovo konvertuju u konvencionalne valute.
Bankomati za kupovinu i prodaju bitkoina postavljeni su nedavno u Sloveniji i Hrvatskoj, a najavljeno je i njihovo postavljanje u Srbiji. Srna