AŠHABAD, Predsjednik Venecuele Ugo Čavez pozvao je danas Turkmeniju, koja posjeduje četvrte po veličini rezerve prirodnog gasa na svijetu, da se priključi naporima za formiranje globalne grupacije zemalja izvoznica gasa, čemu se protive zapadni potrošači.
Okupljanje 11 zemalja izvoznica gasa, koje predstavlja proširenu nezvaničnu organizaciju u čiji sastav ulaze Rusija, Iran i Katar, izazvalo je zabrinutost u SAD i Evropskoj uniji koje strahuju da bi takva grupacija mogla manipulisati isporukama gasa.
Na proteklim skupovima Foruma zemalja izvoznica gasa (GECF), koje kontrolišu više od tri četvrtine ukupnih svjetskih rezervi gasa, spekulisalo se o njegovom prerastanju u nešto slično Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEK).
Na pitanje Čaveza, koji je u zvaničnoj poseti Turkmeniji, da li se zemlja priključila gasnom OPEK, predsjednike Kurbanguli Berdimuhamedov je odgovorio da nije, ali nije dao direktan komentar na poziv Čaveza da to učini.
Turkmenija, koja poseduje dovoljne rezerve gasa za pokrivanje potreba EU tokom 16 godina, imaće ključnu ulogu u snabdijevanju gasom potrošača zapadne Evrope u budućnosti.
Taj najveći centralnoazijski proizvođač gasa, koji nikada nije komentarisao ideju o “gasnom OPEK”, tradicionalno prodaje najveći dio svog gasa preko ruskih gasovoda, ali su prodaje prekinute u aprilu poslije eksplozije na gasovodu, za šta je Ašhabad okrivio rusku stranu.
Taj prekid prodaje je mjesecima ostavio Turkmeniju bez njoj neophodnog deviznog prihoda. Zbog toga je ta bivša sovjetska republika, koja ima sporazum o isporukama gasa i sa Iranom, izrazila zainteresovanost za diversifikaciju izvoza gasa.
Turkmenija planira da krajem ove godine počne da snabdijeva gasom Kinu. Ona je ujedno i potencijalni ključni isporučilac za gasovod “Nabuko”, koji bi gasom snabdijevao članice EU zaobilazeći Rusiju, kao i za planirani gasovod preko Avganistana, Pakistana i Indije.
Berdimuhamedov je prošlog mjeseca posjetio Bugarsku kako bi osigurao tržište za više od dvije milijarde kubnih metara svog gasa godišnje.
Čavez je u Turkmeniju stigao poslije posete Iranu, gdje je potpisao sporazum u okviru kojeg će Iran i Venecuela međusobno investirati po 760 miliona dolara u energetske sektore jedne i druge zemlje.
Venecuela posjeduje devete po veličini rezerve gasa na svijetu, ali proizvodi samo male količine i praktično ne izvozi gas.
Prema podacima kompanije BP, Rusija ima najveće svjetske rezerve tog energenta od 43,30 biliona kubnih metara, ili 23,4 odsto ukupnih svjetskih rezervi. Iran je na drugom, a Katar na trećem mestu.
Sa rezervama od 7,94 biliona kubika, ili 4,3 odsto ukupnih svjetskih rezervi, Turkmenija je na četvrtom mjestu i ispred je, na primjer, Saudijske Arabije ili SAD. Venecuela posjeduje rezerve od 4,84 biliona kubnih metara, ili 2,6 odsto ukupnih svjetskih.
Analitičari ukazuju da gasni OPEK ne bi imao uticaj kakav posjeduje naftni OPEK, s obzirom na to da se najveće količine gasa isporučuju gasovodima u okviru dugoročnih ugovora, tako da bi globalni uticaj na cijene bilo teže ostvariti nego kad je u pitanju nafta, koja se prodaje na tankerima ponuđaču koji ponudi najvišu cijenu.